Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Katalog - Akcja - Rekrutacja
Wszędzie posiłek smakuje inaczejŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

 

Przedszkola Miejskie z roku na rok, dzięki udziałowi w wielu programach unijnych i wsparciu sponsorów, mają coraz bogatszą ofertę. Są zadbane, kolorowe i bardzo aktywne. 


 

Współpracują ze sobą, organizują konkursy i imprezy międzyszkolne. Rodzice często zastanawiają się, które z nich wybrać, gdzie dziecko będzie czuło się najlepiej? Duże czy małe; tradycyjne czy integracyjne; o profilu ekologicznym, a może muzycznym? Postanowiliśmy udać się do kilku placówek, aby pomóc w dokonaniu tego wyboru.

Śniadanie – europejskość i folklor

 Wiszące w jasno-pastelowym, przestronnym korytarzu duże kolorowe pacynki, tekturowe domki na parapetach, piesek zbudowany z klocków, flagi: polska i europejska, statuetki w kształcie złotych nutek oraz witające przybyłych, wycięte z papieru dwa słonie, stykające się trąbami, tworzą atmosferę bajkowo-magiczną. Czuć teatr, sztukę, sympatię do zwierząt, przyjaźń, tolerancję oraz otwartość. To Przedszkole Miejskie nr 206 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Lermontowej 7.

- W naszym przedszkolu są dwa wiodące tematy - tłumaczy znaczenie rekwizytów mgr Maria Dubilas, dyrektor placówki - Pierwszy temat dotyczy sfery artystycznej, ponieważ pracują tu nauczyciele wyjątkowo uzdolnieni artystycznie, zwłaszcza muzycznie. Pięknie śpiewają oraz cudownie grają na instrumentach (pianino, flet, syntezatory). Raz w miesiącu grają u nas koncerty artyści z Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz różne grupy teatralne. Natomiast drugi temat to regionalizm. Mamy swój herb, wyłoniony w drodze konkursu, hymn - skomponowany przez jedną z nauczycielek, każda grupa ma swoją nazwę (koty, biedronki, pszczółki itp.) i okrzyk.

I faktycznie, wystarczy krótki spacer po salach, żeby się zorientować, że każda z nich posiada zupełnie innych charakter, jest pomalowana i urządzona w innym stylu. W grupie pszczółek wszystkie mebelki mają jaskrawe barwy, a w każdym kąciku leżą bądź wiszą pod sufitem żółto-czarne maskotki. W grupie smerfów wszystko jest niebieskie, na ścianie namalowano wielkiego Śpiocha, a nad głowami lata balon z całą rodzinką smerfów. W grupie krasnali króluje kolor zielony, a na ścianach są bohaterowie „Sierotki Marysi i siedmiu krasnoludków”. Cechą wspólną dla wszystkich sal jest wydzielony w każdej z nich kącik regionalny, w którym znajdują się stroje, zabawki ludowe, „babuszki” oraz kącik europejski – flagi różnych państw, mapy itp.

- Przez wiele lat realizowaliśmy program przedszkolny rozwijając patriotyzm, aż w końcu powstał Klub Małego Europejczyka – mówi Maria Dubilas i wyjaśnia - W ramach tego klubu organizowane są różne konkursy i quizy, a każdy rok jest poświęcony innemu państwu. Zapraszamy gości, którzy mogą opowiedzieć dzieciom coś ciekawego o danym kraju, w tym osoby pracujące w różnych restauracjach, które przyrządzają dzieciom poczęstunek, składający się z charakterystycznych dla danej kultury potraw.

W przedszkolu tym funkcjonuje także klub „Czytających Przedszkoli”, promujący głośne czytanie dzieciom oraz Klub Animals, w ramach którego są prowadzone bezpłatne zajęcia z dogoterapii, ze specjalnie przeszkolonymi psami, wśród których najczęstszym gościem jest olbrzymi nowofundlandczyk.

- Dzieci uwielbiają pracę z psami – opowiada dyrektorka przedszkola - Pies-terapeuta, oprócz dobrego wpływu na sferę emocjonalną dzieci, czyli tego, że ma je wyciszać, uspakajać, dawać poczucie bezpieczeństwa, jest też stworzeniem, przed którym mogą się otworzyć, mogą mu czytać, zwierzać się, rozmawiać z nim i robić to wszystko, na co przed człowiekiem nie zawsze mają odwagę. Prowadzimy fotoreportaże z tych zajęć oraz z wystaw psów, które organizujemy w ogrodzie.  Włączamy do nich inne placówki i na tych zdjęciach widać, jak te psiaki są oblegane przez dzieci.

Przedszkole jest bardzo aktywne i ma spore dofinansowanie, co widać w doskonale wyposażonych salach (zwł. gimnastycznej!), a dzięki udziałowi w programie unijnym „Przedszkole otwarte” większość zajęć dodatkowych jest w nim bezpłatna: zajęcia sportowe, teatralne, taneczne (zespół Pomponistek), terapeutyczne, origiami, nauka gry na flażolecie. Dzieci uczą się również gry na instrumentach takich jak cymbałki czy… perkusja. W ramach projektu w przedszkolu odbywają się: pikniki, festyny, Wojewódzki Festiwal Piosenki Przedszkolnej i spartakiada sportowa, w których mogą uczestniczyć dzieci spoza placówki. Dodatkowo organizowane są zielone przedszkola, wycieczki, a raz na kwartał rajdy piesze z rodzicami. Na zakończenie roku rodzice razem z dziećmi przygotowują przedstawienie.

W przedszkolu jest 160 dzieci, większość w grupach mieszanych. Łączone są dwa bliskie sobie roczniki. W grupach integracyjnych, czyli takich w których integracja polega nie tylko na łączeniu zróżnicowanych wiekowo dzieci zdrowych i niepełnosprawnych (mogą się w nich znaleźć 3latki z 10latkami, w odniesieniu do dziecka niepełnosprawnego), jest 20 osób.

- Uważam, że wbrew temu co nam - dorosłym, się wydaje, dzieci wynoszą z udziału w grupach integracyjnych bardzo wiele korzyści. – mówi Maria Dubilas. - Dzieci zdrowe pod względem intelektualnym rozwijają się tak samo, jak w grupach tradycyjnych, ponieważ oprócz nauczyciela prowadzącego jest tu nauczyciel wspierający. Kontakt z dzieckiem niepełnosprawnym uczy wrażliwości, empatii, wzajemnego wspierania się. Dzieci w takich grupach doskonale się uzupełniają, są niezwykle tolerancyjne, potrafią wiele zrozumieć. Często my - dorośli nie wiemy jak się zachowywać wobec osoby niepełnosprawnej, nasze dzieci uczą się tutaj tego – dodaje Dubalis.

Przedszkole urzeka przywiązaniem do polskiej tradycji i folkloru połączonymi z europejską otwartością i tolerancją.

Obiad w domowym zaciszu

Obiadek najlepiej smakuje u mamy, dlatego postanowiłam wybrać się do dwóch mniejszych przedszkoli, znajdujących się w blokach. Placówki kameralne, domowe mają ten plus, że dzieci czują się w nich bezpieczne, nie mają problemów z adaptacją, a mała liczba podopiecznych sprzyja lepszemu kontaktowi nauczycieli z rodzicami oraz pracy indywidualnej z dzieckiem. Małe przedszkola są bardziej elastyczne na potrzeby swoich wychowanków i ich rodziców, o czym świadczą chociażby regularnie przeprowadzane ankiety, dotyczące ich oczekiwań. Wprawdzie prawie wszystkie zajęcia dodatkowe są w nich płatne, ale program podstawowy jest bardzo bogaty.

Bujany fotel, lampa w kącie, pianino, dużo książek, pluszaków, samochodzików i klocków – przytulnie, miło i kolorowo - jak w domu. To Przedszkole Miejskie nr 164 przy ul. Czajkowskiego 4 składające się z 3 grup (I – dzieci 3- letnie, II- 4 i 5 letnie, III – 5 i 6 letnie).

 Cicho i spokojnie. Gdy weszłam „Żabki” (3 latki) słuchały jak zaczarowane gry nauczycielki na dzwoneczku, a „Misie” (4-5 latki) radośnie grasowały  na czworakach, układając obrazki. Wszystkie dzieci bardzo ufne, ciekawe i komunikatywne. Jak zauważa dyrektorka placówki, Klara Rudzka, to zasługa szybkiej adaptacji i tego, że dzieci czują się tu bezpiecznie:

- Adaptacja w naszym przedszkolu przebiega bardzo sprawnie. Zawsze zachęcamy, żeby dzieci odwiedzały nas jeszcze przed 1 września. U nas nie ma „dni otwartych” , cały rok jest „otwarty”. Rodzice w każdej chwili mogą przyjść ze swoim dziećmi, zapoznać się jak wygląda przedszkole, uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych.

Przedszkole jest małe, ale bardzo atrakcyjne i dobrze wyposażone. Sala gimnastyczna wypełniona piłkami, wężami do spacerowania, skakankami, matami-zwierzaczkami do siedzenia i innymi różnymi przyrządami. Każda z grup ma dwie sale do swojej dyspozycji – jedną do zajęć dydaktycznych, a drugą do prac przy stołach oraz do spożywania posiłków. Dzieci najstarsze (w drugim budynku) mają 3 sale, w tym komputerową.

- Nauczycielki są po zaawansowanych kursach informatycznych, mamy wiele programów komputerowych, tak więc idąc do pierwszej klasy nasze dzieci z pewnością nie będą miały problemów z podstawową obsługą komputera – podkreśla Klara Rudzka.

Wysoko wykwalifikowana kadra przedszkola stosuje najnowsze i niekonwencjonalne środki dydaktyczne, a atrakcyjność zajęć widać chociażby po skupieniu, z jakim dzieci słuchają nauczycielek.

- Nasze nauczycielki nieustannie doskonalą swój warsztat, uczęszczają na kursy, wykorzystują w praktyce zdobytą wiedzę oraz umiejętności. Np. podczas warsztatów teatralnych Panie wykonywały lalki do przedstawień. – mówi dyrektor placówki i z dumą dodaje: - W tym roku nauczycielki Joanna Kaczkan i Katarzyna Rostkowska realizują innowację pedagogiczną „Czytelnictwo, jako droga do kształcenia wyobraźni werbalnej dziecka” w ramach, której jest zaplanowana wycieczka do drukarni, są prowadzone rozmowy z rodzicami, dzieci są zapoznawane z bajkami, wykonują wiele historyjek obrazkowych, składają książeczki. Planowana jest również innowacja z ekologii.

Małe gabaryty przedszkola nie obniżają jego aktywności. Organizowanych jest bardzo dużo wycieczek i imprez, co miesiąc są koncerty zespołu Urszuli Pakuły i przedstawienia teatralne na terenie przedszkola, dwa razy w roku dzieci jadą do teatru, a na skwerku przed przedszkolem odbywają się pikniki rodzinne z aukcjami prac plastycznych dzieci, z których dochód przeznaczany jest na zakup gier edukacyjnych i innych przedmiotów. Zgodnie z tradycją, przedszkole trzy razy w roku samo organizuje imprezy, w które włącza inne placówki (w razie potrzeby korzysta z sali w klubie osiedlowym „Kubuś”), należą do nich: przegląd wokalno-instrumentalny oraz dwa konkursy plastyczne - wielkanocny i bożonarodzeniowy. Placówka gwarantuje bezpłatne badania: okulistyczne, ortopedyczne, kręgosłupa, zatok.

Obiadek w Przedszkolu Miejskim nr 171 przy ul. Gorkiego 41 jest na pewno zdrowy. O jego profilu informuje zawieszone na drzwiach placówki logo z zielonym ekoludkiem – to przedszkole stricte ekologiczno-zdrowotne! Wiszące w holu prace plastyczne ze znakami drogowymi oraz wielkie plansze z najważniejszymi numerami telefonów, zdradzają, że przedszkole uczestniczy również w akcjach o ruchu drogowym i współpracuje z służbami porządkowymi.

Gdy weszłam do placówki z kuchni rozchodziły się smakowite zapachy obiadku – czerwony barszczyk i placki z jabłkami, ale wszystkie dzieci już myły ząbki. W łazience są specjalne szafeczki, w których każde dziecko ma miejsce na swój kubeczek, pastę i szczoteczkę. Program „Dbamy o swoje zdrowie, a w szczególności o higienę jamy ustnej” jest jedną z innowacji pedagogicznych przedszkola.

- Od wielu lat pracujemy nad tym, żeby się wyróżniać, podejmujemy różne akcje zdrowotne i ekologiczne zarówno na terenie przedszkola jak i ogólnie związane z Łodzią, ze środowiskiem - mówi Barbara Truchta, dyrektorka placówki - Nasze sześciolatki biorą udział w programie autorskim „Potrafię bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym”, w ramach którego organizujemy międzyszkolny konkurs plastyczny „Przedszkolak, uczeń bezpieczny na drodze”. Towarzyszą mu zabawy ruchowe i gry na spostrzegawczość, konkursy oraz atrakcyjne nagrody, ufundowane przez naszych licznych sponsorów.

Znaki drogowe i samochodziki są wszędzie – na ścianach, wzorach wykładzin, regałach oraz w formie przestrzennych prac plastycznych. Każdy przedszkolak zna tutaj zasady bezpiecznego zachowania się w przedszkolu, na spacerze, w domu, podczas zabawy na placu zabaw, w miejscu wypoczynku letniego. Ma wyrobione przyzwyczajenie do bycia widocznym na drodze oraz wie, co zrobić w sytuacjach zagrożenia, do kogo należy się zwrócić. Wiosną i jesienią starszaki uczą się dodatkowo bezpiecznej jazdy na rowerach! Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, PCK, Centrum Ruchu Drogowego w przedszkolu jest bardzo dużo gadżetów, związanych z ruchem drogowym: kamizelki, odblaski na ręce, tematyczne gry planszowe, a częstymi gośćmi na zajęciach są policjanci i strażacy, dzielący się swoimi doświadczeniami i wiedzą.

Oczywiście nie brakuje również tablic i rysunków z motywami owoców i warzyw. Dzieci doskonale wiedzą, jaka żywność jest zdrowa, których produktów nie powinny spożywać. Po obiedzie, podczas gdy maluchy leżakowały, starsze dzieci wycinały z folderów reklamowych różne produkty, które segregowały w zależności od ich wartości spożywczych. Przedszkole dokłada wszelkich starań, aby wyrobić w dzieciach odruch i upodobania sięgania po to, co dobre.

- Mamy bardzo dobre posiłki, dzieci chętnie je jedzą – mówi Barbara Truchta – podajemy dużo owoców i warzyw, zawsze jest kompot, owocowe herbatki i soki. W ramach zajęć ekologicznych dzieci dostają na talerzykach różne składniki i samodzielnie ozdabiają sobie podwieczorek lub śniadanie, dzięki czemu często jedzą wartościowe rzeczy, których normalnie by nie wzięły do ust (np. pietuszka, kiełki).

Placówka oferuje bezpłatne zajęcia z gimnastyki, terapii pedagogicznej, informatyki (codziennie), opiekę psychologa oraz badania stomatologiczne. W ramach innowacji, stworzonej przez nauczycielkę Anete Pedrys, dzieci odwiedzają przychodnię zdrowia, gdzie są ważone, mierzone, uczestniczą w rozmowie z lekarzem i pielęgniarkami.

Raz w miesiącu, za symboliczną opłatą (1 zł) odbywają się zajęcia z rytmiki oraz koncerty muzyczne znanych artystów z Filharmonii Łódzkiej, którzy w każdej audycji prezentują inny instrument. Odpłatnie dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach z języka angielskiego, warsztatach tanecznych, gimnastyce korekcyjnej. Przedszkole od roku posiada własny ogródek z drzewkami, podarowanymi przez ogród botaniczny w ramach akcji „Zieleń świadectwem kultury”, oczkiem wodnym i rybkami. Regularnie uczestniczy  w akcjach typu: „Zakręcone miesiące”, czyli zbieranie nakrętek od butelek plastikowych (uhonorowane nagrodą w postaci radiomagnetofonu), „Gorączka złota” i „Sprzątanie świata”.

Przedszkole wydaje, dostępną również na stronie internetowej, gazetkę „Przyjaciel Przyrody” w której znajdują się wszelkie informacje dla rodziców, ale także publikacje najładniejszych prac i wierszyków.

Tęczowy podwieczorek z tradycją i … starszym kolegą

Przestrzeń, przestrzeń i jeszcze raz przestrzeń. I do tego bardzo kolorowa. To właśnie Tęczowe Przedszkole Miejskie nr 175 przy ul. Ćwiklińskiej 9. Już od progu uderza hałas wzmożonego gwaru i śmiechu dzieci. Duże, jasne sale i własny przestronny ogród dają im wiele możliwości do wspólnych zabaw i gier, a także do wyładowania swojej energii. Wesołe malowidła na ścianach korytarza, wykonane przez nauczycielki, od razu zdradzają artystyczne uzdolnienia wychowawczyń, chociaż jak twierdzi dyrektorka placówki:

- Nasze przedszkole nie ma jakiegoś konkretnego profilu, jest to dobry ogólny profil. Staramy się rozwijać dzieci wielokierunkowo i nie nastawiamy na jakieś konkretne zajęcia dodatkowe, gdyż są one zazwyczaj bardziej ambicjami rodziców.

 Przedszkole znajduje się w tym samym budynku, w którym jest szkoła podstawowa, gdzie działa zespół taneczny „Pędziwiatry. Bliskie sąsiedztwo ze szkołą daje wiele korzyści:

- Dzieci nie mają tzw. stresu szkolnego, ponieważ cały czas z nią obcują. Chodzimy czasami na lekcje, zapraszamy się nawzajem na różne imprezy, bale, przeglądy itp.- mówi Pani Anna Musiałek - Jest „zerówka szkolna”. Dzieci znają swoich przyszłych kolegów i nauczycielki.

Przedszkole ma do dyspozycji szkolną salę, a na pobliskim placu, dzięki inicjatywie Rady Osiedla i Miasta, powstaje boisko wielofunkcyjne z kortem tenisowym i różnymi sprzętami, na których będzie się odbywało wiele zajęć z trenerami.

Na zapleczu sali gimnastycznej znajdują się różne stroje do robienia przedstawień teatralnych. Placówka oferuje bezpłatne zajęcia z logopedii, a od kwietnia najprawdopodobniej zostaną reaktywowane codzienne zajęcia z angielskiego. Wśród zajęć dodatkowych jest m.in. gimnastyka korekcyjna, taniec towarzyski, warsztaty plastyczne „Kreska”, piłka nożna oraz warsztaty w Zespole Piosenki i Tańca „Pędziwiatry”. Przedszkole organizuje wiele akcji międzyszkolnych, wśród których najbardziej znany jest przegląd recytatorki, co roku mający odmienną tematykę: „Wesołe wierszyki”, „Kolorowe wierszyki”, „Ekologiczne wierszyki” lub dotyczące Łodzi.

- Staramy się zachęcić dzieci do dobrej interpretacji wierszyków, ale także do tego, by się oswajały z występami publicznymi, nie bały się wychodzić na zewnątrz (wyjście do innego przedszkola to dzieci naprawdę duże przeżycie). – podkreśla Anna Musiałek.

W przedszkolu jest 175 dzieci, podzielonych w sposób tradycyjny na siedem grup wiekowych (3,4,5,6 – latki). Posiada ono również bardzo dobre zaplecze gastronomiczne – znajduje się w nim największa w łódzkich placówkach oświatowych kuchnia, robiąca ok. 500 obiadów dziennie.

- Podążamy za tym co aktualnie się je, wprowadzamy nowe smaki. Mamy bardzo dobre surówki, kiełki, ziarenka, nie zmuszamy do mleka (na śniadanie dzieci mają wybór zupa mleczna lub kanapka). Wprowadziliśmy nawet spaghetti, chociaż na pizzę jeszcze się nie zdecydowaliśmy – ze śmiechem dodaje dyrektorka przedszkola.

Wszystkie z opisanych widzewskich Przedszkoli Miejskich mają bardzo bogatą ofertę pedagogiczną, dobrze wyposażone sale, miłą atmosferę, są na swój sposób wyjątkowe. Przedszkole nr 206 uczy tolerancji, Przedszkole nr 164 ma ciepłą i rodzinną atmosferę, Przedszkole nr 171 (o profilu ekologicznym) kładzie nacisk na wyrobienie w dziecku przyzwyczajeń dotyczących bezpieczeństwa na drodze, szanowania przyrody i dbania o zdrowie, natomiast Przedszkole nr 175 daje możliwość poruszania się w dużych przestrzeniach i różnych grupach.

 

Anna Matusiak

 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka