Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Katalog - Muzeum
KinematografŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Muzeum Kinematografii to wyjątkowe, jedyne w Polsce muzeum chroniące zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej.


 

Samodzielną działalność prowadzi od 1986 roku. Muzeum to placówka prawdziwie unikatowa nie tylko z powodu interdyscyplinarnego charakteru działalności, lecz również ze względu na budynek będący jego siedzibą. Mieści się w przepięknym eklektycznym, pochodzącym z połowy XIX wieku pałacyku (rezydencji) Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego, z racji fortuny i skali produkcji zwanego „królem bawełny”.
 
W zbiorach muzeum znajdują się cenne, często unikatowe urządzenia z okresu poprzedzającego wynalazek kina: latarnie magiczne, stereoskopy, zabawki optyczne; prawdziwą perłą między nimi jest oryginalny dziewiętnastowieczny fotoplastykon. Są także amatorskie i profesjonalne kamery filmowe (najstarsze z początku XX w.) na różną szerokość taśmy; takież projektory i rzutniki, duża kolekcja aparatów i kamer fotograficznych, maszyny i urządzenia służące do obróbki taśmy filmowej, sprzęt oświetleniowy. Jest imponująca kolekcja plakatów oraz programów filmowych do polskich i zagranicznych obrazów. Ważna część zbiorów to projekty scenograficzne i projekty kostiumów do filmów fabularnych, projekty oraz dekoracje do filmów animowanych, fotosy, dokumentacje zdjęciowe wybranych produkcji, nagrody filmowe, a także osobiste pamiątki dotyczące największych autorów polskiego kina.
 
 
 
W muzeum działa kino „Kinematograf” z widownią na 80 miejsc, wyposażone w najwyższej klasy nowoczesną aparaturę dźwiękową i projekcyjną.
 
Muzeum Kinematografii jest także organizatorem ogólnopolskich imprez: Festiwalu Muzyki Filmowej oraz Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”. Ponadto organizuje sesje i seminaria naukowe, pokazy filmów, a także odczyty i prelekcje.
 
Dzięki przystosowanej do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich windzie, osoby niepełnosprawne mają nieograniczony dostęp do muzealnego kina „Kinematograf”, znajdującej się bezpośrednio nad kinem galerii oraz całej przestrzeni galerii wystaw czasowych znajdującej się w podziemiach pałacu Scheiblera.
 
Idealnym miejscem dla odwiedzających jest znajdująca się w podziemiach pałacu kawiarnia, czynna w godzinach otwarcia muzeum oraz podczas wszystkich odbywających się w muzeum wydarzeń.
 
 
Godziny i dni otwarcia Muzeum
 
wtorek: 10.oo – 17.oo
 
czwartek: 11.oo – 18.oo
 
środa, piątek – niedziela: 9.oo – 16.oo
 
poniedziałki: muzeum nieczynne
 
 
 

KONTAKT

Muzeum Kinematografii
 
Pl. Zwycięstwa 1
 
90-312, Łódź
 
tel. / fax  48 (42) 674 90 06
 
 
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom
 
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka