Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Katalog - Muzeum
Muzeum WłókiennictwaŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Centralne Muzeum Włókiennictwa powstało w 1960 r. 


 

Jego siedzibą jest Biała Fabryka, wybudowana w latach 1835-1886 przez rodzinę saksońskiego imigranta, Ludwika Geyera – obecnie zabytek architektury przemysłowej. Mieściła pierwszą w Polsce mechaniczną przędzalnię, tkalnię i drukarnię bawełny poruszane pierwszą w Łodzi maszyną parową. W 2008 r. przy muzeum powstał Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, w którym znalazło się 8 obiektów typowych dla zabudowy Łodzi z przełomu XIX/XX w. i początków XX w. Obiekty dobrane zostały tak, aby jak najlepiej i najpełniej reprezentowały dawną architekturę miasta.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom fot. S. Siuto
 
Włókiennictwo utożsamiane jest z procesem obróbki włókien. Można jednak rozumieć to pojęcie szerzej i traktować tę dziedzinę jako jeden z przejawów twórczej działalności człowieka. Bogata oferta wystawiennicza Centralnego Muzeum Włókiennictwa pozwala poznać różne aspekty włókiennictwa i spojrzeć na nie z szerszej perspektywy.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom fot. A. Ambruszkiewicz
 
Wyroby włókiennicze, pierwotnie mające tylko zaspokajać podstawowe potrzeby, takie jak ochrona ciała i ocieplanie wnętrz mieszkalnych, ewoluowały pod wpływem ludzkiej skłonności do upiększania własnego wyglądu i otoczenia. Projektowanie wzorów tkanin odzieżowych oraz tych, których przeznaczeniem było ozdabianie wnętrz, a także tworzenie strojów stało się „aktem artystycznym” – niejednokrotnie zajmowali się tym profesjonaliści, reprezentujący takie dziedziny sztuki jak malarstwo czy rzeźba. W dziedzinie mody wiek XIX przyniósł ze sobą pojęcie „kreatora mody”. Pojawienie się w XX wieku terminów: „obiekty tkane”, „przedmioty sztuki tkackiej”, „tkaniny unikatowe”, „nowe gobeliny”, czy „rzeźby z włókna” jest dowodem na ogromne zmiany, jakie zaszły w tym okresie w zakresie tkactwa artystycznego.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom fot. L. Andrzejewski
 
Opisane wyżej aspekty świetnie ilustrują prezentowane w muzeum wystawy poświęcone „sztuce włókna”, rzemiosłu artystycznemu związanemu z włókiennictwem i kostiumologii. Ekspozycje przedstawiające zagadnienia historyczne i techniczne pozwalają natomiast poznać ekonomiczny i społeczny kontekst włókiennictwa.
 
W ofercie edukacyjnej Działu Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa poruszamy wszystkie wspomniane zagadnienia. Prowadzimy działania skierowane do grup przedszkolnych i szkolnych oraz rodzinne warsztaty plastyczne.
 
Łódź dla dzieci Łódź dzieciom fot. A. Szygendowska
 
Szczegółowa oferta edukacyjna oraz informacje dotyczące cennika i zapisów na zajęcia plastyczne oraz lekcje muzealne znajdują się na stronie internetowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa.
 
 

KONTAKT

Centralne Muzeum Włókiennictwa
 
ul. Piotrkowska 282,
 
93-034; Łódź
 
 
 
Dział Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa
 
tel.: 42 684 61 15
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka