Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Konkursy
Na tropie morświnałódź dla dzieci Łódź dzieciom

Organizacja ekologiczna WWF, już w czwartek, 27 września 2012 roku zainauguruje konkurs – wytrop morświna w Twoim mieście!!! Wolontariusze organizacji ekologicznej WWF odrysują sylwetki morświna w najbardziej rozpoznawalnych punktach przestrzeni miejskiej.


 

Oryginalne graffiti będzie można zobaczyć w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Gdyni, Słupsku i Wrocławiu. Dla tych, którym jako pierwszym uda się wytropić sylwetkę morświna, WWF przygotował nagrody z wizerunkiem morświna – ręczniki, koszulki i bluzy. 

- Celem naszej akcji jest uświadomienie Polakom istnienia tak wyjątkowego i rzadkiego gatunku w Bałtyku – mówi Anna Zatońska z WWF Polska. Morświny niełatwo wytropić ze względu na ich tryb życia. W przeciwieństwie np. do delfinów, z natury są samotnikami i unikają  towarzystwa człowieka. 

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy sfotografować odrys morświna, napisać, gdzie się znajduje i przesłać zdjęcie wraz z opisem na adres mailowy: konkurs@wwf.pl. Swoje szanse na wygraną można zwiększyć, zaglądając do wskazówek przygotowanych przez WWF.

Znajdą się w nich podpowiedzi dotyczące wybranych części miasta, w których pojawiły się sylwetki morświnów. Więcej informacji już w czwartek na stronie internetowej wwf.pl i profilu WWF na Facebooku

Morświn to daleki kuzyn delfina, jedyny przedstawiciel waleni żyjący w Bałtyku. Niewielu Polaków wie o jego istnieniu, jeszcze mniej miało okazję go zobaczyć - nic dziwnego, w Bałtyku żyje zaledwie ok. 100 osobników, a ich liczba wciąż spada.

Jednym z największych zagrożeń dla przyszłości bałtyckich morświnów jest przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie. Niebezpieczne są również zakłócenia akustyczne, które płoszą zwierzęta z ich naturalnych siedlisk. Szczególnie groźny jest hałas powodowany przez detonacje na morskich poligonach oraz przez środki transportu morskiego i turystyki wodnej, takie jak łodzie motorowe czy skutery wodne.

WWF Polska pomaga przetrwać bałtyckiej populacji morświna. 

- Pracujemy nad planem ochrony gatunku, który może pogodzić potrzeby morświna z interesami osób zawodowo związanych z rybołówstwem oraz innymi formami użytkowania morza – mówi Anna Dębicka z WWF Polska. - Stworzyliśmy także Błękitny Patrol, grupę 42 entuzjastycznych wolontariuszy, którzy monitorują polskie wybrzeże w poszukiwaniu morświnów. Dlatego prosimy o kontakt również tych, którym uda się zaobserwować morświna w jego naturalnym środowisku (numer telefonu alarmowego: 795 536 009). Morświn, jedyny bałtycki waleń, może nie przetrwać bez pomocy człowieka.

 

Zapraszamy!

 

 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka