Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Jak długa i szeroka: a to Polska właśnie
Bagna Biebrzańskiełódź dla dzieci Łódź dzieciom

Królestwo dzikiego ptactwa, żab i łosi, zielone łąki i szumiące lasy, jedno z naszych najulubieńszych miejsc na Podlasiu. 


Nasze ulubione punkty wypadowe to Gugny w południowej części parku, z nieodżałowanej pamięci spaloną kwaterą Państwa Wilczewskich oraz leśniczówka Grzędy koło miejscowości Kuligi - w północnej części.

Oba te miejsca mają tę zaletę, że blisko z nich do kilku różnej długości i o różnym stopniu trudności, pięknych szlaków.

Jak dojechać?

Biebrzański Park Narodowy został utworzony 1993 roku i jest największym parkiem narodowym w Polsce. Położony jest w północno - wschodniej części kraju, na terenie województwa podlaskiego. Powierzchnia Parku wynosi blisko 60000 ha, z czego nieużytki - słynne Bagna Biebrzańskie, w rzeczywistości najbardziej cenne przyrodniczo ekosystemy - 25494 ha.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom Biebrzański Park Narodowy chroni rozległe i prawie niezmienione dolinowe torfowiska z unikalną różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt oraz naturalnych ekosystemów. Dolina Biebrzy jest bardzo ważnym miejscem gniazdowania, żerowania i odpoczynku dla ptactwa wodno-błotnego, toteż w roku 1995 została wpisana na listę siedlisk konwencji Ramsarskiej tj. obszarów mokradłowych o międzynarodowym znaczeniu, zwłaszcza jako środowiska życia ptactwa wodno-błotnego.

MERITUM

Nad Biebrzą zdarzyło się nam:

* przejść czerwonym szlakiem z Gugien do Barwika (9,5 km) w lutym, w temperaturze około zera stopni Celsjusza, w wodzie po kolana, z niespełna rocznym Piotrusiem w nosidełku;

* spać pod namiotem w temperaturze ujemnej (w majówkę!);

* w niewiele wyższej temperaturze myć głowę pod pompą;

* omal nie pogubić kaloszy w Czerwonym Bagnie;

* zobaczyć łosia (niestety z daleka, ale kilka razy);

* zawrzeć znajomość z dzikami w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt;

* wejść na własnych nogach na wieżę widokową, mając około roczku (Piotruś);

* zobaczyć rosiczkę.

Dla dzieci szczególnie atrakcyjne są wieże widokowe (Gugny, Barwik, Goniądz); Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt koło leśniczówki Grzędy, z mieszkającymi tam dzikami, łosiami, koziołkiem sarny i wilkiem; łatwy, 4-kilometrowy szlak z leśniczówki do rezerwatu Czerwone Bagno, prowadzący częściowo po kładkach przez bór bagienny (tym większa atrakcja) i krótsze (3 km w jedną stronę) podejście pod Solistowską Górkę - piaszczystą wydmę ze śladami niegdyś istniejącej tu wioski, jeśli jest się cicho, można tu wypatrzyć zwierzęta.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  Czerwone Bagno, Agnieszka na kładce

Do niezliczonych pytań prowokuje też leśna mogiła partyzantów koło leśniczówki Grzędy. Ogromną atrakcją może być również wizyta u Króla Biebrzy w Budach koło Barwika. Pan Krzysztof jest właścicielem kilku drewnianych chałup, sporego kawałka ziemi oraz imponującej kolekcji osobliwości i antyków (ostrożnie z ciekawskimi małymi rączkami!) Odetchnąć można dopiero na zewnątrz, wśród oswojonych zwierzaków (kury, koty, psy i śliczne koniki polskie).

 konik polski; Malwina i Piotruś w gościnie u Biebrzańskiego Króla

Niezapomnianych wrażeń dostarczy też zapewne zwiedzanie Twierdzy w Osowcu oraz jej fortów zewnętrznych, a także innych, mniej znanych umocnień i bunkrów (np. w okolicy Lipska).

 

Dobra rada!

Koniecznymi elementami ekwipunku nad Biebrzą są kalosze (tu zawsze będzie mokro), długie spodnie i koszule z długim rękawem, środek odstraszający komary (z wyjątkiem miesięcy zimowych) i lornetka do wypatrywania zwierząt.

 

więcej na: www.biebrza.org.pl

 

 

Malwina i Artur Flaczyńscy
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka