Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Jak długa i szeroka: a to Polska właśnie
Biskupin - śladami dawnych czasówłódź dla dzieci Łódź dzieciom

Biskupin to miejsce, gdzie w 1934 roku odkryto ślady osady kultury łużyckiej sprzed 2700 lat! 


Życie człowieka z epoki kamienia, które toczyło się na tych terenach zbadano i zrekonstruowano dzięki funduszom unijnym, tworząc rezerwat archeologiczny na europejskim poziomie, który po prostu trzeba zobaczyć!

Jak dojechać?

Biskupin jest częścią tzw. Szlaku Piastowskiego – trasy turystycznej, biegnącej przez obszary, gdzie w X wieku powstało Państwo Polskie. Trasa szlaku, łącząca Wielkopolskę i Kujawy, liczy ponad 120 km i obejmuje między innymi Poznań, Gniezno, Rogowo, Gąsawę, Biskupin, Wenecję, Żnin, Inowrocław, Kruszwicę, Mogilno, Orchowo, Czerniejowo, Wrześnię i Neklę.

Z Łodzi najprościej i najszybciej dojechać tam samochodem, autostradą A2 do Poznania, we Wrześni kierując się na Gniezno, a następnie do Biskupinia. Łącznie ok. 230 km.

MERITUM

Rezerwat Archeologiczny w Biskupienie położony jest na terenie niemalże 23 hektarów. Wyruszyliśmy na jego zwiedzanie z samego rana, aby uniknąć tłumów i wycieczek, które przybywają tam licznie o każdej porze roku. W czasie naszej wizyty pogoda była upalna, ale rezerwat położony jest na zalesionym półwyspie, który oblewa Jezioro Biskupińskie, dlatego spacer wyznaczonymi ścieżkami jest naprawdę przyjemny.

Pierwszym obiektem, który spotkamy na naszej drodze, jest chata pałucka z drugiej połowy XVIII wieku. Można zakupić tu wyroby z wikliny oraz produkty pszczelarskie, pozyskiwane z czynnej wciąż pasieki.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  Chata pałucka

Dalej mijamy przystań, ze statkiem o nazwie Diabeł Wenecki (którym możemy odbyć krótki rejs po jeziorze) i dochodzimy do najbardziej znanego obiektu w rezerwacie: rekonstrukcji osady kultury łużyckiej, otoczonej falochronem z ukośnie wpitych bali oraz drewnianym wałem obronnym. Wchodzimy do niej przez bramę i stajemy na niewielkim placu, który pełnił funkcję miejsca zebrań i wieców mieszkańców.

 Łódź dla dzieci Łódź dzieciom rekonstrukcja bramy

Dziś z niego kierujemy się na ulicę, wzdłuż której stoi kilkanaście domów przykrytych wspólnym dachem. Odtworzono kilka wnętrz, z których część jest dostępna dla zwiedzających. Każda chata składa się z przedsionka oraz izby. Odbywają się w nich wystawy fotograficzne, warsztaty lepienia naczyń z gliny, tkactwa, robienia ozdób.

Na polanie za domami młodzi amatorzy polowań mogą postrzelać z łuku oraz przejechać się konno.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  warsztat lepienia z gliny

Na terenie rezerwatu dokonano ponad to rekonstrukcji stajni, owczarni, stodoły oraz pieca garncarskiego i chlebowego. Od wielu lat hodowane są tam zwierzęta: owce wrzosówki, bydło czerwone, kozy oraz koniki polskie tzw. tarpany.

Warto wspomnieć również o pawilonie muzealnym, w którym odbywają się stałe wystawy tematyczne, związane z pracami archeologicznymi w Biskupinie, jak również lekcje muzealne dla grup zorganizowanych.

Każdego roku w trzecim tygodniu września na terenie rezerwatu odbywa sięwielki festyn archeologiczny, na którym prezentowane są najróżniejsze przejawy życia ludzi w pradziejach.

Gdzie spać?

Biskupin to niewielka wieś. Rezerwat mieści się niejako na uboczu, nad samym Jeziorem Biskupińskim. Możliwości noclegowe ograniczają się w zasadzie do kwater prywatnych. My polecamy Karczmę Biskupińską ulokowaną bezpośrednio naprzeciw wejścia do Rezerwatu. Znajdziecie tam wszystko, co potrzebne, aby spędzić kilka dni i zwiedzić okolicę.

Karczma to także miejsce przyjazne dzieciom! Czeka tam na nie duży, interaktywny plac zabaw, miejsce na ognisko, gry zespołowe oraz Arka Nowego czyli kozy, owce, króliki biegącjace po trawie, które dzieci uwielbiają dokarmiać o każdej porze dnia i nocy.. 

Łódź dla dzieci ŁÓdź dzieciom

Czas na lunch!

W tym temacie polecamy także Karczmę Biskupińską. Szczególnie specjalności regionu: placki po biskupińsku i pałucku. Karczma oferuje możliwość wykupienia noclegu razem ze śniadaniem.

Łódź dla dzieci ŁÓdź dzieciom

Dobre rady:

- wejście na teren rezerwatu jest płatne: dorośli 8 zł, dla dziecka 6 zł (dzieci do lat 4 nie kupują biletu). Przewidziano możliwość zwiedzania z przewodnikiem za dodatkową opłatą, my polecamy zakupienie przewodnika po rezerwacie, który w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje atrakcje tego miejsca

- muzeum otwarte jest codziennie od 9.00  do 18.00. Zimą do zmroku. Należy zaplanować sobie ok. 2 godzin na zobaczenie całości.

- na terenie kompleksu mieści się specjalna poczta, na której można nadać kartę, ze stemplem z Biskupina

- w okolicy znajduje się bardzo dużo przepięknych jezior. Niestety infrastruktura jest tu słabo rozbudowana i trudno znaleźć przyjazne plaże, na których można byłoby spokojnie odpocząć

- zwiedzając Biskupin należy bezwzględnie zaplanować objazd po najbliższej okolicy, aby zobaczyć inne atrakcje Szlaku Piastowskiego, który opisujemy w innym miejscu

- komary, komary! Teren jest dość mokry, wieczorem pojawiajają się niezliczone ilości komarów, warto zabrać ze sobą moskitiernę – pozwoli spać w nocy przy otwartym oknie, co w upalne dni jest po prostu konieczne

 

więcej na: www.biskupin.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka