Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Jak długa i szeroka: a to Polska właśnie
Karkonosze - Karpaczłódź dla dzieci Łódź dzieciom

Karpacz, to obok Szklarskiej Poręby, najbardziej znane miasto Karkonoszy.


Jednak o samym mieście i jego atrakcjach niewiele w tym miejscu przeczytacie, choć z pewnością oficjalna strona Karpacza naprowadzi Was na wiele ciekawych pozycji, jak choćby kowbojskie miasteczko.

Jak dojechać?

Nie ma bezpośredniego połączenia z Łodzi, musicie skorzystać z tego samego połączenia, co do Szklarskiej Poręby, a w Jeleniej Górze przesiąść się na bezpośredni autobus do Karpacza (kilka regularnych połączeń dziennie).

MERITUM

Z Białego Jaru rozchodzą się szlaki do najpiękniejszych zakątków tej części Karkonoszy. Oto kilka naszych propozycji, które sprawdziliśmy osobiście:

Trasa 1. Świątynia Wang

PKS’em z przystanku Morskie Oko należy kierować się w stronę ulicy Karkonoskiej (skórt ulicą Saneczkową) za niebieskimi znakami. Z 3 - 4 latkiem ok. 1 - 1,5 godz. w jedną stronę.

Świątynia Wang, która została zbudowana na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii, a następnie w XIX w. przeniesiona do Polski (niemalże w całości) poza pełnieniem funkcji atrakcji turystycznej, jest wciąż czynnym kościołem ewangelickim, w którym odbywają się nabożeństwa. Jej niewątpliwym atutem jest egzotyka, możliwość przejścia wokół kaplicy wewnętrznym, okrągłym korytarzem. Położona na wysokości ok 850 m.n.p.m. w pięknie zachowanym ogrodzie. Wejście płatne.

Trasa 2. Samotnia

Najpiękniejsze schronisko Karkonoszy! Urok tego miejsca doceni każdy turysta. Bez względu na odczuwane zmęczenie. Położone w dolinie Małego Stawu, otoczone pionowymi ścianami gór. Dojść tu można przedłużając swój spacer ze Świątyni Wang, idąc dalej niebieskim szlakiem. Droga ta nie wymaga dużego doświadczenia w pieszych wędrówkach, ale może stanowić wyzwanie kondycyjne. Prawie cały czas pod górę. Jeśli nie planujecie noclegu w Samotni lub innym schronisku w okolicy (np. Strzecha Akademicka) należy wyjść bardzo wcześnie rano. Droga do Samotni ze Świątyni Wang z kilkulatkiem zajmie nawet 4 godziny.

Alternatywą może być wjazd na Kopę wyciągiem (górna stacja kolejki znajduje się na wysokości ok. 1377 m.n.p.m.) i stąd - początkowo czarnym szlakiem - dojść do Strzechy Akademickiej. Czarny szlak spotyka się tu z żółtym, którym z kolei prowadzi do Strzechy Akademickiej. Lub „brukowaną” drogą wprost do niebieskiego.

  Wyciąg na Kopę

Ten spacer zajmie ok. 30-40 minut, ale wrażenia, jakie robi otaczająca przyroda, pozostaną w Was już na zawsze. Ponieważ droga prowadzi przez strumień, należy wziąć pod uwagę możliwość jego wystąpienia. Nawet w niewielkim stopniu. Dzieci poradzą sobie z przejściem po kamieniach, choć mogą pomoczyć obuwie.

Strzecha Akademicka dysponuje miejscami noclegowymi oraz dużą stołówką. Możecie się tu posilić przed spacerem do Samotni. Z rozgrzewających zup polecamy pyszny krupnik.

Stąd do Samotni jest już dosłownie kawałek. Można go przejść na dwa sposoby:

 - jeśli padał lub pada deszcz odradzam spacer z dziećmi niebieskim szlakiem. Początkowo jest on wąską leśną drogą, jednak po kilku minutach zmienia się w strome, wybrukowane zejście. Bardzo śliskie, nierówne i niebezpieczne po deszczu. Korzystaliśmy z niego kilka razy, w różnych warunkach atmosferycznych, raz zawróciliśmy i odkryliśmy opcję numer dwa:

 - wychodząc ze schroniska Strzecha Akademicka należy przejść kawałek żółtym szlakiem, który wiedzie po łące. Nie należy iść tamtędy. Kierujemy się drogą do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo i dochodzimy wprost do Samotni.

Łódź dla dzieci Łódź dzieciom  Leśnym trakiem - opcja nr 2. Między Strzechą Akademicką a Samotnią

Oczywiście pierwsza trasa jest bardziej spektakularna. Nagle widzicie pionowe, wysokie ściany, taflę stawu, w której odbija się niebo i ławeczki przed schroniskiem. Za chwilę zobaczyce też Samotnię i zapewne... dym unoszący się z jej komina. Są to niezapomniane wrażenia.

Trasa 3.Śnieżka

Najwyższy i chyba najbardziej znany szczyt Karkonoszy. Zdobyć go można oczywiście samodzielnie, jednak wybierając się z kilkuletnim dzieckiem, polecam trasę powiązaną z przejażdżką wyciągiem. Z górnej stacji kolejki na Kopie ruszacie wprost na szczyt, czarnym szlakiem, który kończy się na Przełęczy Pod Śnieżką. Tu znajduje się Schronisko Dom Śląski. Warto zdobyć w nim piękną pieczątkę, w kolorze zielonym.

Stąd czerwonym szlakiem dojdziecie na szczyt. Trasa ta zajęła nam ponad dwie godziny, kiedy Filip miał 3 lata. Panował wtedy niemiłosierny upał. Droga nie jest trudna, jeśli pójdziecie czerwonym szlakiem - do Domu Śląskiego mocno wyboista, ale raczej bez wzniesień. Natomiast na sam szczyt wiedzie wybrukowany dukt.

Gdzie spać?

Karpacz to miasto, które dba o turystów. Oferta noclegowa jest bardzo bogata. Poza agroturystyką znajdziemy tu sieciowe hotele, o różnych standardach. My korzystaliśmy usług Hotel Biały Jar - Piecuch ze względu na położenie. Hotel usytuowany jest przy skrzyżowaniu kilku znaczących szlaków oraz przy przystanku PKS.

Gdzie zjeść?

Restauracja na parterze Hotelu Biały Jar, o tej samej nazwie. Polecamy ze względu na fantastyczny wystrój wnętrz - zamiast przy tradycyjnym stoliku, można usiąść w najprawdziwszych saniach, zaprzężonych w łosia (naturalnych rozmiarów). Choć nie każdemu przypadną do gustu rozwieszone wokół poroża i ułożone na podłodze skóry, dla dzieci jest to z pewnoścą gratka.

W cenie noclegu jest śniadanie, jeśli jednak z niego rezygnujecie, pracownicy restauracji przygotują Wam na drogę suchy prowiant. UWAGA! Zawartość przerosła nasze oczekiwania, apetyty i możliwości konsumpcyjne. Świeże bułki z wędliną, owoce, a wszystko zapakowane i dosłownie gotowe do zjedzenia.

  Z wysokości 1602 m.n.p.m. świat wygląda nieco inaczej...

Dobre rady!

- Pamiętajcie, że szczyt Śnieżki znajduje się na wysokości 1602 m.n.p.m. Nie grozi Wam, ani Waszym dzieciom choroba górska, jednak jeśli nie mieliście wcześniej doświadczeń ze spacerami po wyżynach, może okazać się, że ma to na Was określony wpływ. Maluchy mogą być nieco marudne, nawet jeśli nie są zmęczone. Na drogę dobrze jest przygotować dużo wody i przekąski dla dzieci. Ale suche i niezbyt słodkie.

- Bardzo ważna informacja! Ostatni wagonik kolejki zjeżdża o 17. Jeśli nie macie zamiaru schodzić do Karpacza lub nocować na górze, rozłóżcie wypad sensownie w czasie, biorąc zapas po 1 godzinie na wejście i zejście ze szczytu.

Przydatne linki:

Schronisko Samotnia - fantastyczna atmosfera, dzieci mile widziane. Spędziliśmy tu kilka dni w lipcu 2009. Filip przynajmniej raz w tygodniu pyta, kiedy znów pojedziemy do Samotni. To chyba najlepsza rekomendacja, jaką może wystawić kilkulatek.

Schronisko Strzecha Akademicka

Schornisko Dom Śląski po prawej stronie jest odnośnik do „mapa terenu”.

Świątynia Wang

Wyciąg na Kopę aktualne warunki pogodowe, godziny otwarcia wyciągu.

Karpacz strona miasta z ciekawymi i przydatnymi informacjami.

 

Specjalna informacja dla Małych Piechurów. W drodze ze Świątyni Wang do Samotni po swojej lewej stronie spotkacie wielki kamień. Na nim jest niesamowita rzeźba. Wykuty w kamieniu „obrazek”. Łatwiej go znaleźć idąc z Samotni do Karpacza, wtedy będzie on po Waszej prawej stronie.

 

tekst i zdjęcia: Joanna Zawadzka

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka