Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Na dobry początek
Dalekie podróże z dzieckiemłódź dla dzieci Łódź dzieciom

Obowiązujący w Polsce stereotyp rodzica nakazuje po urodzeniu się dziecka omalże całkowicie się mu podporządkować i zrezygnować z własnych przyjemności takich, jak np. dalekie podróże. 


Jeśli mamy już dzieci i nie chcemy zrezygnować z podróżowania, możliwe są dwa wyjścia: zostawiamy dziecko pod dobrą opieką, albo jedziemy wszyscy razem. Wiele zależy od tego, jakie jest nasze dziecko i co lubi robić. Czy maluch cierpi na chorobę lokomocyjną? Czy nie boi się obcych? Na ile wytrzyma rozstanie z rodzicami na czas podróży? Czy wybrany przez nas kraj będzie dla niego ciekawy i przyjazny?

Nie wszędzie... Na pewno bez dzieci podróżuje się dużo łatwiej, szybciej, są też na świecie miejsca, w które dzieci, szczególnie małych, nie wolno zabierać, np. położone na dużej wysokości nad poziomem morza, która może być śmiertelnie niebezpieczna dla bardzo małego dziecka ze względu na mniejsze stężenie tlenu w atmosferze. A więc z dzieckiem poniżej roku, dwóch lat lepiej nie podróżować do Altiplano, lepiej nie jechać przez wysoko położone przełęcze Himalajów, a nawet nie chodzić po wyższych partiach Alp. Innym miejscem, w które z dziećmi jeździć nie należy, to kraje objęte głodem. Przed wyjazdem do krajów afrykańskich zastanówmy się, czy aby na pewno uda się nam zdobyć żywność, którą dziecko będzie można wyżywić. Nam, dorosłym, nie zaszkodzi spadek kilku kilogramów i brak możliwości zjedzenia czegoś konkretnego przez kilka dni. Dziecku zdecydowanie tak. Pamiętajmy też o zagrożeniach chorobowych, które dla dziecka mogą być o wiele bardziej niebezpieczne, niż dla dorosłych.

Wolniej znaczy dokładniej Z dzieckiem podróżuje się nieco wolniej, ale musimy pamiętać, że dziecko jest pełnoprawnym uczestnikiem podróży. Jeśli ta podróż nie będzie dla niego radością, Maluch szybko może nam ją obrzydzić. Dlatego też planując podróż należy przygotować na każdy dzień jakieś atrakcje wyłącznie dla dziecka. Wystarczy, jeśli będą to 2 najgorętsze godziny, które spędzimy w parku, w którym dziecko będzie mogło się pobawić z rówieśnikami.

Są jednak niewątpliwe zalety podróżowania z dziećmi. Nie tylko nie zostawiamy naszych pociech "na pastwę" rodziny. Dzięki dzieciom mamy zupełnie inne kontakty z tubylcami. Niewielu jest turystów z maluchami. Dla ludzi z dalekich krajów nasze dzieci będą jeszcze bardziej egzotyczne, niż ci ludzie dla nas. Spacer w parku - przyjemność dla dziecka - będzie dla nas jednocześnie okazją do podpatrywania życia rodzinnego miejscowych oraz nawiązywania z nimi kontaktów.

Dotychczas trzykrotnie byliśmy z dziećmi w podróży pozaeuropejskiej - w Maroku, Wietnamie i w Jordanii. We wszystkich przypadkach dzieci bardzo szybko przyzwyczaiły się do nowych warunków. Najstarszy Piotruś ciągle pyta "kiedy znowu pojedziemy daleko na wakacje".

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PODRÓŻY Z DZIECKIEM:

Planowanie

* Zanim zaplanujesz daleką wyprawę - poćwiczcie wspólne podróże po Polsce, poobserwujcie własne dziecko: jak reaguje na zmieniające się warunki, nowe sytuacje, nowe miejsca i nowych ludzi.

* Poznaj miejsce, w które jedziesz: przeczytaj dokładnie dobry przewodnik, surfuj po internecie, szukaj relacji osób, które niedawno odwiedziły wybrany przez Was kraj lub region, rozmawiaj z innymi rodzinami podróżników. Zadawaj nawet pozornie najgłupsze pytania.

* W pierwszą podróż z małym dzieckiem dobrze jest wybrać się w miejsce, które rodzice zdążyli już poznać, lub mogą je sobie wyobrazić np. na podstawie wspomnień z wyprawy do sąsiedniego kraju.

* Sprawdź, czy na miejscu można kupić niezbędne artykuły np. pieluszki, chusteczki itp.

* Nie planuj zbyt szczegółowo. Być może na miejscu okaże się, że dziecko jednak źle znosi podróż i ciągłe przemieszczanie się. Trzeba będzie dostosować się do dziecka i utknąć na dłużej w jednym miejscu.

Zdrowie

* Dowiedz się, na jakim poziomie jest służba zdrowia w kraju, do którego wyjeżdżasz i w których miejscach możesz liczyć na najlepszą pomoc medyczną.

* Odwiedź (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub pediatry) poradnię chorób tropikalnych. Nie spodziewaj się tam entuzjazmu na wieść, że chcesz zabrać dziecko w tak dalekie strony! Po pierwszych ostrzeżeniach, lekarz pomoże Ci w wyborze środków przeciw malarii, zaleci odpowiednie szczepienia i inne środki ostrożności i poradzi, co zabrać do apteczki.

* Postaraj się o dobre ubezpieczenie w podróży na wypadek choroby dziecka.

Jedzenie

* Przeprowadź jeszcze w domu eksperymenty kulinarne. Co będzie jeść maluch podczas wyprawy? Czy zaakceptuje ostre potrawy? Może warto wziąć ulubioną kaszkę albo nawet słoiczki z żywnością niemowlęcą?

* Wszystko, co jecie, powinno być świeże, czyste, nie nadpsute, absolutnie nie odgrzewane, lecz świeżo ugotowane, podawane na gorąco. Długie czekanie na posiłek jest oznaką, że jest on przygotowywany od początku, a nie odgrzewany. Dobrze jest jeść w miejscach, gdzie stołują się "tubylcy" - wiedzą, gdzie można dobrze zjeść - lub przy zamówieniu zaznaczać wyraźnie, że potrawa jest dla dziecka.

* Nie jedz: sałatek, lodów, niedogotowanego lub surowego mięsa, zimnego ryżu, niepasteryzowanych przetworów mlecznych. Nie pij niczego z lodem (nie wiesz, z jakiej wody został zrobiony!) Pij napoje butelkowane, przede wszystkim wodę mineralną.

* Jeśli dziecko nie jest fanem eksperymentów kulinarnych z kuchnią np. chińską, zawsze może jeść rozmaite bezpieczne produkty: pieczywo, jajka, owoce, serki topione, jogurty, soki z kartoników, biszkopty, naleśniki, omlet... Można też próbować szukać w kuchni egzotycznej odpowiedników dla swojskich smaków (nasze dzieci objadały się w Wietnamie schabem z sezamem).

* Dla ambitnych (lub nieufnych): zawsze można gotować samemu z kupowanych na miejscu produktów.

Pakowanie

* Spróbujcie spakować się w jeden plecak, aby drugie z rodziców mogło łatwiej zajmować się dziećmi.

* Pamiętaj, że dziecko jest bardziej podatne na oparzenia słoneczne. Przygotuj kremy z wysokim filtrem.

* Weź ze sobą zabawki dla dziecka. Może to być ulubiona przytulanka - "kawałek domu", kolorowe książeczki z pozytywką lub poruszającymi się elementami do oglądania podczas długich podróży autobusowych, inne atrakcyjne, czyli najczęściej nowe zabawki.

Higiena

* Na miejscu zwracaj szczególną uwagę na higienę: często myj dziecku rączki i buzię, a jeśli to możliwe - codziennie je kąp i myj mu włosy;

* Zęby, a nawet głowę dziecka (jeśli połyka spływające po twarzy krople) myj wyłącznie przegotowaną lub butelkowaną wodą (niebezpieczeństwo ameby!)

Noclegi

* Zanim zdecydujecie się na nocleg w danym miejscu, warto obejrzeć pokój. Musi być czysty, łatwy do sprzątania, nie mieć żadnych zakamarków ani niebezpiecznych niespodzianek (nisko umieszczone okna, kontakty w zasięgu dziecięcych łapek, możliwość zatrzaśnięcia się w łazience). Przyda się klimatyzacja lub wiatrak, ale ostrożnie i z umiarem, aby nie przeziębić siebie ani dziecka.

* Zabezpiecz kontakty zaślepkami, pochowaj luźne kable, upewnij się, czy Wasz dobytek da się bezpiecznie schować nie tylko przed ewentualnymi "nieproszonymi gośćmi", lecz również przed małym szperaczem.

* Zawsze zamykajcie dokładnie drzwi do pokoju, aby maluch nie mógł niepostrzeżenie wybrać się na własną wycieczkę krajoznawczą.

* W pokoju 2-osobowym zazwyczaj bez problemu mieści się 4-osobowa rodzina, bez dodatkowych opłat za dzieci. Trzeba się jednak o tym upewnić przed wynajęciem pokoju.

 

MAŁY PODRÓŻNIK W AKCJI CZYLI O RELACJACH MIĘDZYLUDZKICH

* Przygotujcie się mentalnie na fakt, iż w jasnoskóre dziecko w Azji czy Afryce będzie prawdziwą sensacją, co ułatwia kontakty z miejscowymi, ale bywa uciążliwe. Czasem trzeba bronić dziecka przed zbytnią natarczywością, tłumacząc np. że boi się obcych.

* Turyście z małym dzieckiem chętnie wyświadcza się takie przysługi jak np. ustąpienie miejsca w autobusie czy wskazanie drogi. Wystarczy miło podziękować i raczej nie proponować pieniędzy (mogłoby to urazić uczynną osobę). Napiwków mogą domagać się naciągacze oraz czasami pracownicy hotelu, choć nam z reguły pomagano bardzo chętnie i nieodpłatnie. Odwdzięczaliśmy się np. próbkami kosmetyków i rysunkami dzieci.

* Mały podróżnik bywa rozpieszczany rozmaitymi prezentami, zazwyczaj owocami i słodyczami (niestety wręcza się je prosto do brudnych łapek!) Piotruś podczas swojej pierwszej podróży do Maroka poznał smak cukierków, lizaków i batoników; na szczęście nie zaszkodziło to ani jego żołądkowi, ani zębom.

* Pytania "chłopiec czy dziewczynka?" nie wydają się uciążliwe - do czasu... W Wietnamie, gdzie niewiele osób, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, zna języki obce, ludzie próbowali sprawdzać płeć naszych dzieci... empirycznie (dotykając dzieci w strategicznym rejonie ciała). Staraliśmy się tego uniknąć, stosując język gestów, ubierając dzieci w spodenki i sukienki oraz ucząc się, jak jest po wietnamsku "kobieta" i "mężczyzna".

* Dzieciom wolno więcej: wchodzić do łódki - eksponatu w muzeum, kręcić kołem sterowym prawdziwego statku, marudzić w środkach komunikacji miejskiej...

* Bardzo niemile widziane są klapsy!

* W krajach rozwijających się (nawet w muzułmańskim Maroku!) publiczne karmienie piersią nie stanowi problemu! Naśladowałam po prostu spotkane np. w autobusach marokańskie mamy: osłaniały się chustą i spokojnie karmiły, nie niepokojone żadnymi nieprzyjemnymi komentarzami ani potępiającymi spojrzeniami otoczenia.

* Problemu nie stanowi również przewijanie dziecka w miejscu publicznym. Nikogo też nie gorszą ewentualne "wpadki", w myśl zasady "człowiekiem jestem i nic co ludzkie, nie jest mi obce".

* Istnieje bardzo duża różnica między podróżą z jednym dzieckiem, a z dwojgiem.

 

Malwina i Artur Flaczyńscy

www.flaczynscy.art.pl

 

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka