Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Podróże - Na dobry początek
Poradnik dla rodziców Małego Turystyłódź dla dzieci Łódź dzieciom

Planowanie wyjazdu dobrze jest zacząć... kilka miesięcy wcześniej. 


Jeśli już znaleźliście wymarzone miejsce na odpoczynek, pozostaje poszukać miejscowych atrakcji, a tu przydadzą się sprawdzone przewodniki.

Planując wyjazd weźcie pod uwagę zainteresowania dziecka – lubi malować, rysować? Wybierzcie atrakcję, w której prowadzone są warsztaty plastyczne (np: Polska – Bałtów, Jura Park). Jego miłością są samochody, klocki, zabawki? Znajdźcie miejsce, które odpowiada tym pasjom (Disneyland, Legoland, Muzeum Zabawek w Kudowie Zdrój).

Weźcie pod uwagę również Wasze upodobania. Dobrze jest, jeśli pokrywają się one z dziecięcymi, ale niekoniecznie tak musi być. W takim przypadku, najpierw znajdźcie miejsce dla siebie, a później w jego okolicach poszukajcie czegoś, co może zainteresować dzieci. Jeśli nic takiego się nie znajdzie, pójdźcie na kompromis, może miejscowość kilkadziesiąt kilometrów dalej? A może kraj tuż za granica wymarzonego państwa?

Kilka dobrych rad:

 1. Jeśli wybraliście pobyt zorganizowany przez biuro podróży, wybierzcie opcję HB (śniadania i obiadokolacje). Nie trzeba gotować, a czas wolny  można przeznaczyć na zwiedzanie okolicy, jeśli dzieciom znudzi sie już wylegiwanie na leżakach (choć tej formy wypoczynku nie praktykujemy :)).

 2. Jeśli nie odpowiada Wam oferta biura podróży – zorganizujcie wyjazd sami! To naprawdę nie duży problem, a planowanie jest świetną  zabawą zarówno dla dorosłych jak i Małych Turystów.

 3. Unikajcie miejsc niebezpiecznych, gdzie trwają konflikty lub istnieje zagrożenie tajfunami, tornadami, huraganami.

 4. Unikajcie szczytu sezonu, w ciepłych krajach dla dzieci jest zdecydowanie za ciepło, zbyt tłoczno i głośno. Wtedy kolejki do atrakcji mogą Was  mocno zniechęcić. Tuż przed sezonem lub na jego początku, bądź tuż po, jest równie ciepło, a o wiele spokojniej i czasem sporo taniej.

 5. Jeśli planujecie wyjazd z dzieckiem, pozwólcie mu brać udział w jego organizacji. Wspólnie przeglądajcie atlasy, albumy, przewodniki, czytajcie  mu legendy i opisy na dobranoc, zamiast ukochanej książki. Pozwólcie rozkładać mapy, wytłumaczcie gdzie są jakie atrakcje (później w trakcie  zwiedzania możecie dziecku znów to pokazać, czasem zobaczycie rozdziawioną ze zdziwienia buzie, że Zamek, który widział na mapie, naprawdę  „tu” stoi). Niech Mały Turysta sam znajdzie coś, co chciałby zobaczyć.  Pozwólcie mu na to. Niech poczuje się odkrywcą i pełnoprawnym  członkiem wakacji. To go zachęci do zadawania pytań i odkrywania nowych wariantów podróży.

Dlaczego warto planować wyjazdy z dużym wyprzedzeniem? Bo nie zdążycie wszystkiego przeczytać ani obejrzeć w tydzień, ani nawet miesiąc. Jak my to robimy?

Zaopatrujemy się w jeden obszerny Przewodnik, który „opowiada” nam historię Państwa, regionu lub miasta, do którego jedziemy. W trakcie gdy ja czytam, wyłapuję interesujące fragmenty z tekstu (oszczędzam kilkulatkowi opisu ustroju politycznego, ale czasem czytam rys historyczny. Jeśli występuje legenda o smoku, przeczytajcie ją koniecznie!), którymi się dzielę z synem.

Później szukamy w Internecie, co i jak wygląda, ile kosztuje (w znacznej większości przypadków zdjęcia i ceny znajdziecie w przewodnikach). Na tym etapie zaznaczamy to, co nam się najbardziej spodobało, co przypadło do gustu. Strony internetowe zazwyczaj podane są w przewodnikach, a jeśli się zdarzy, że adres www nie istnieje, jest nazwa miejsca, którą wystarczy wpisać w internetowej wyszukiwarce. Większość stron jest w wersji anglojęzycznej.

Dzieci uwielbiają czuć sie zaangażowane w coś tak ważnego jak wakacje.

Możecie być pewni, że po kilku tygodniach planowania i przeglądania dostępnych zasobów, Wasze plany ulegną pewnej modyfikacji. I o to chodzi!

My przewodników nie oszczędzamy, wersje delikatnego obchodzenia się z książką zostawiamy dla encyklopedii. Na mapach i w przewodnikach robimy notatki, zaznaczamy miejsca, w które koniecznie musimy pójść, obliczamy dystans jaki musimy przejść i potrzebny na to czas. Zbieramy w nich pieczątki, a czasem jakaś mała niewidzialna rączka namaluje słoneczko (lub coś słoneczku podobne). I nie gniewajcie się na pociechy, One przeżywają wspólny wyjazd tak samo jak Wy, a może i silniej.

Kiedy już przestudiujecie duży przewodnik, sprawdźcie jak wiele z niego informacji mieści się w wersji kieszonkowej (czasami wydawnictwa mają w swojej ofercie takie skrócone wersje). To czego zabrakło - a już o tym wiecie, możecie sami dopisać. Obszerne opracowania, jeśli musicie je ze sobą zabrać, zostawcie w pokoju, a po przygodę wyruszcie z małą wersją. Bardziej praktyczna, bo lżejsza i poręczniejszą.

Planując wyjazd samemu macie o wiele większe możliwości zwiedzenia tego, co naprawdę chcecie zobaczyć. Może wtedy nie będzie to hotel z pięcioma gwiazdkami, a prywatna kwatera. Starannie wybrana oferta, u miłych gospodarzy, którzy zadbają o Was (podwiozą, odbiorą ze stacji, poczęstują domowym ciastem, zorganizują ognisko) daje większą satysfakcje niż uśmiech miłej, acz bezosobowej Pani recepcjonistki.

Jeśli myślicie, że dzieci nie lubią muzeum, nie chodzą po górach, nie chcą zdobywać nowych doświadczeń, my pokażemy Wam, że jednak sie mylicie. A Tych, którzy tak jak my, nie potrafią usiedzieć na miejscu, zapraszamy do dzielenia sie doświadczeniami i ciekawymi kierunkami wyjazdów.

 

Do zobaczenia!

 

Jo&Fil

 

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka