
Niewiele jest miast w Polsce, a nawet na świecie, które mają taki potencjał terenów leśnych jak Łódź.
Las Łagiewnicki położony zaledwie kwadrans drogi od centrum miasta, jest jednym z największych miejskich kompleksów leśnych w Europie i zajmuje obszar 1205 ha. To świetne miejsce do spędzania czasu wolnego z dziećmi zarówno latem jak i zimą.
Jak dojechać?
Las Łagiewnicki od zachodu graniczy z ulicą Łagiewnicką, od południa z osadą Rogi i Osiedlem Powstania 1863 r., od wschodu z osadami Modrzew, Moskule i Łodzianka, zaś od północy z osadą Skotniki, zbiegając się z administracyjną granicą miasta Łodzi. Najszybciej i najprościej dojechać tam samochodem lub komunikacją miejską. Do Arturówka autobusem nr 66, do samego lasu - od strony Radiostacji nr 51.
MERITUM
Na terenie Łagiewnik znajduje się jeden z pałaców pofabrykanckich Ludwika Heinzla, jak również należący do pałacu folwark z charakterystyczną wieżyczką stajni. W roku 1946, uwzględniając korzystne warunki klimatyczne, kompleks ten przekształcono w Sanatorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci.
Również tutaj, u podnóża Wzgórz Łagiewnickich swój początek bierze rzeka Bzura, która płynąc ku zachodowi, tworzy trzy większe zbiorniki wodne, zwane Arturówkiem. Położone w malowniczej dolinie wśród lasu, dały początek największej w Łodzi bazie rekreacyjno-wypoczynkowej z przystanią kajakowo-wioślarską.
Z myślą o ochronie przyrody, począwszy od roku 1965, wytyczono tu wiele szlaków pieszych i rowerowych, ścieżki przyrodniczo-leśne oraz umieszczono tablice, informujące o walorach i historii danego miejsca. Las to również atrakcyjne miejsce dla różnych form rekreacji i wypoczynku. Latem można spotkać osoby uprawiające jazdę konną, zimą narciarzy.
Łagiewniki zimą cieszą się dużą popularnością wśród Łodzian, szczególnie tych, którzy przyjeżdżają tam z dziećmi. Wyprawa sankami po leśnych ścieżkach, biegi na nartach, spacery, kulig wozem z końmi to wszystko czeka na nas, gdy tylko spadnie pierwszy śnieg. Dzieci chętnie dokarmiają pływające po stawach kaczki, korzystają z przygotowanej dla odwiedzających ścieżki zdrowia.
Lepimy bałwana
Kulig
Gdzie spać?
Na terenie Łagiewnik istnieje możliwość noclegu w ośrodku wypoczynkowymMOSIR Łódź, choć cieszy się on większym zainteresowaniem w porze letniej.
Szukamy zwierząt
Czas na lunch!
Niewiele jest miejsc, w których można dobrze zjeść na terenie Łagiewnik. My zachęcamy do odwiedzenia Restauracji Dworek na ulicy Rogowskiej 24 - idealnego naszym zdaniem lokalu na rodzinny obiad. Duża przestrzeń w środku, kącik zabaw dla dzieci, ogień w kominku, ogromny ogród (z którego korzystać można zwłaszcza lat em), a przede wszystkim smaczne jedzenie i miła oraz tolerancyjna obsługa - to wszystko sprawia, że wyjście do restauracji z dzieckiem staje się dla nas - rodziców dużą przyjemnością.
Dobre rady!
Odwiedzający Las Łagiewnicki często nie doceniają przestrzeni, jaką on zajmuje. Wędrując zwłaszcza zimą pilnujmy szlaków, stosunkowo łatwo stracić orientację w terenie.
Sankami przed siebie