Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Aktualności
33. edycja Dziatwy zakończona!Łódź dla dzieci Łodź dzieciom

W sobotę 26 maja zakończyła się tegoroczna, 33. już edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych DZIATWA.


To najstarsza tego typu impreza w Polsce, uważana jest za jeden z najważniejszych przeglądów teatrów dziecięcych i młodzieżowych. „Dziatwa” jest projektem edukacyjnym adresowanym do nauczycieli, instruktorów teatralnych, ludzi zajmujących się problemami teatru dziecięcego, a także do dzieci – uczestników zespołów teatralnych i wszystkich łódzkich widzów. 

Do Łodzi przyjechało piętnaście najlepszych w kraju zespołów teatralnych. Po raz pierwszy "Dziatwa" nie miała formuły konkursu. 

- Uznaliśmy, że forma przeglądu jest o wiele bardziej odpowiednia. Dzieci i młodzież, by wziąć udział w "Dziatwie" przeszli już wiele eliminacji, nie potrzebny jest kolejny stres, którego teraz życie codzienne dostarcza im w nadmiarze - mówił na otwarciu imperzy Bogumił Woźniakowski dyrektor przeglądu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali te same nagrody rzeczowe. Po każdym spektaklu nie zabrakło jednak debaty na temat problemtyki poruszanej w przedstawieniu, zaprezentowanego wykonania i wrażenia artystycznego. Swoimi uwagami dzieliła się Rada Artystyczna w składzie: Piotr Cieplak, Leszek Bzdyl i Jadwiga Sącińska. 

Jak co roku ważnymi punktami programu "Dziatwy" były warsztaty dla dzieci i instruktorów oraz przejście barwnym korowodem "Dziatwolandia", której tegoroczna fabuła zbudowana została w oparciu o historię o smoku i porwanej przez niego królewnie o imieniu Dziatwa.  Rycerze – uczestnicy „Dziatwy” – wyruszyli w niebezpieczną podróż, która doprowadziła do decydującej walki ze smokiem... Prace artystyczno-organizacyjne koordynowali Marcin Brzozowski i Ewa Łukasiewicz z Teatru „Szwalnia”.

Od ponad dwudziestu lat nieodłącznym elementem festiwalu jest wystawa rysunku i malarstwa "Mój Teatr". Jury konkursu plastycznego w składzie: Mariusz Korczak, Joanna Ossowska-Struszczyk, Tomasz Budziarek, Bartłomiej Jarmoliński przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
 
Nagrody równorzędne

Nikolas Dziedzin, Adrianna Matuszewska, Maja Kowalska,

Wyróżnienia:

Anna Dorobis,  Nadia Capaka, Weronika Trębasiewicz, Karolina Woźnicka, Filip Pokorski, Mateusz Dziobak.

 

Zakończenie Dziatwy odbyło się jak zwykle w Teatrze Nowym, gdzie zaprezentowano 10 etiudę tanecznę "Bonsai" w wykonaniu Leszka Bzdyla, a następnie podsumowano przegląd i wręczono nagródy.

 

Wszystkim uczestnikom "Dziatwy" serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejną odsłonę artystycznych zmagań już za rok!

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka