Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Aktualności
Akademia Orange dla dzieci z Łodziłódź dla dzieci, łódź dzieciom

Rysowanie mapy świata oraz warsztaty kuchni chińskiej rozpoczęły projekt „Świat od kuchni” realizowany w Pracowni Alternatywnego Wychowania w Łodzi w ramach programu Akademia Orange. Projekt jest skierowany do 30 osobowej grupy dzieci i młodzieży uczęszczających do Świetlicy Środowiskowej przy pracowni, będzie trwał pół roku. 


 

W ramach Akademii odbędą się warsztaty kulinarne z obcokrajowcami mieszkającymi w Łodzi, warsztaty edukacji kulturowej, warsztaty medialne, warsztaty o stereotypach oraz warsztaty graffiti. Przepisy kulinarne, zdjęcia i bieżące informacje z przebiegu projektu znaleźć można będzie na blogu prowadzonym przez dzieci.

Zwieńczeniem działań warsztatowych i finałem projektu będzie festyn z okazji Dnia Dziecka zorganizowany na skwerze przy ulicy Abramowskiego w Łodzi.

Fundacja Orange przyznała granty na realizację innowacyjnych działań kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Dzięki połączeniu wrażliwości społecznej z kulturą i nowymi technologiami powstały oryginalne projekty edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży. Fundacja, w ramach programu Akademia Orange, wspiera ich pomysłodawców – 45 najlepszych inicjatyw z całej Polski zostało nagrodzonych grantami na łączną kwotę 900 tysięcy złotych. Dzięki temu przez sześć kolejnych miesięcy dzieci i młodzież będą podążać nowymi ścieżkami kultury, a także samodzielnie ją tworzyć.

Adresatami nagrodzonych projektów są młodzi ludzie z różnorodnych środowisk. W Akademii Orange, pod okiem doświadczonych animatorów, odkrywają swoje talenty, czerpią z nowoczesnych form edukacji oraz zdobywają umiejętności, które pomagają przełamywać bariery społeczne. 

Akademia Orange ma formułę otwartego konkursu grantowego. O środki na realizację projektów mogły ubiegać się organizacje pozarządowe, instytucje kultury, szkoły, biblioteki i inne. Zwycięskie inicjatywy wyłoniła Kapituła Akademii Orange w składzie: prof. dr hab. Barbara Fatyga – antropolog kultury, Wojciech Krukowski – wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej, Ewa Zadrzyńska – reżyser, dr Przemysław Kieliszewski – dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Edwin Bendyk – dziennikarz, specjalista od nowych technologii, dr Alek Tarkowski – koordynator projektu Creative Commons Polska oraz Jadwiga Czartoryska – Prezes Fundacji Orange. 

Nagrodzone inicjatywy cechują się niestandardowym podejściem do pracy z dziećmi i młodzieżą, odkrywczymi pomysłami na twórcze wykorzystanie nowych technologii i zaangażowanie społeczności lokalnych. Będą realizowane w partnerstwach, czyli przez minimum dwie organizacje, by dzięki wymianie doświadczeń i łączeniu różnych umiejętności, tym skuteczniej zainspirować młodych do twórczych działań. W ramach IV edycji Akademii Orange staną się oni reżyserami, muzykami, projektantami, fotoodkrywcami czy nowoczesnymi etnografami, by zmieniać na lepsze nie tylko swoje życie, ale też rzeczywistość lokalną.  W ramach projektów powstaną między innymi muzeum street artu, ogródek dźwiękowy, wstawy interaktywne, murale, pogotowie kulturalne, radiostacje młodych, interaktywne gry miejskie, cyfrowy zbiór grebsenis, nowe instrumenty, roboty artystyczne i wiele innych.

Dotychczas w Akademii Orange zrealizowano 126 projektów edukacyjnych, w których uczestniczyło ponad 15 000 dzieci i młodzieży.  Na ich podstawie powstały nowatorskie, inspirujące materiały dydaktyczne w formie publikacji, materiałów on-line, scenariuszy zajęć itp. Akademia Orange popiera ideę otwartych zasobów edukacyjnych, dlatego też wszystkie te treści są dostępne na licencji Creative Commons. Oznacza to, że każdy ma prawo i swobodę korzystania z nich, ulepszania i dzielenia się nimi przy zachowaniu pewnych praw autorskich. Fundacja Orange zaprasza do inspirowania się nimi w realizacji własnych działań. 

Pełna lista laureatów IV edycji Akademii Orange dostępna jest także na www.akademiaorange.pl 

 

 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka