Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Aktualności
Harnam ma już 65 lat!Łódź dla dzieci Łodź dzieciom

Zespół tańca ludowego Harnam jest najstarszym zespołem folklorystycznym w Polsce, starszym nawet od Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, czy znanego wszystkim „Śląska”. W tym roku Harnam obchodzi swoje 65 urodziny!


Podczas 65 lat swej działalności Harnamowcy ze swym tańcem objechali pół świata (odwiedzili min. Koreę Północną, Francję, Stany Zjednoczone, Hiszpanię i wiele innych), zagrali w licznych filmach ("Przygoda na Mariensztacie", "Żołnierz zwycięstwa", "Niedaleko Warszawy", "Popioły", "Noc poślubna", "Pan Wołodyjowski", "Przygody Pana Michała", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "150 na godzinę"), zdobyli setki nagród i wyróżnień (Nagroda Miasta Łodzi, Medal za Zasługi dla Województwa Łódzkiego, Dyplom Ministra Kultury i Sztuki). Czasy się zmieniają-o tym wiemy wszyscy, ale Harnam ze swoją tradycja i zasadami pozostaje ten sam.

Przez 65 lat działalności Harnam wykształcił setki tancerzy, dał natchnienie tysiącom młodych ludzi do dalszej pracy twórczej, zgromadził olbrzymi dorobek kostiumowy, choreograficzny, ujmując to szerzej - po prostu kulturowy.

Z okazji jubileuszu przygotowano mnóstwo atrakcji: 

21 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Łodzi  o godzinie 18:00 odbędzie się ponad dwugodzinny spektakl, w którym zobaczymy tańce narodowe i regionalne w choreografii Jadwigi Hryniewieckiej i Sławomira Mazurkiewicza, a także będziemy mogli wsłuchać się w ludowe brzmienie i przypomnieć sobie stare przyśpiewki ludowe. 

26 kwietnia o godzinie 13:00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy kostiumów - „Harnam od podszewki”. Harnam jest kustoszem ponad 2000 tysięcy pięknych, misternie wykonanych, nierzadko ręcznie tkanych kostiumów i właśnie część tego bogactwa chcemy Państwu zaprezentować.

Bilety na Koncert Galowy można nabyć w siedzibie Zespołu przy ulicy Piotrkowskiej 282a w Łodzi w godzinach 9:00-17:00 od poniedziałku do piątku lub zarezerwować pod numerem telefonu (42) 684-05-14. (Ceny biletów: 20 zł, 35 zł).

 Wystawę kostiumów będzie można zwiedzać do końca sierpnia.

 

A na koniec trochę historii:

Zespół Tańca Ludowego "HARNAM" powstał w 1947 roku. Jego założycielką była Jadwiga Hryniewiecka znana tancerka i wybitnej klasy choreograf. Wychowanka Szkoły Tańca Scenicznego i Umuzykalnienia Tacjanny i Stefana Wysockich. Uczennica prekursorki niemieckiego ekspresjonizmu tanecznego Mary Wigman. Współpracowniczka Leona Schillera, Juliusza Osterwy, Mieczysława Limanowskiego, Bolesława Gorczyńskiego, Iwo Gala i Edmunda Wiercińskiego. Współtwórczyni sukcesów wileńskiej "Reduty". Choreograf, baletmistrz i solistka warszawskiego Teatru Wielkiego. Pierwszy choreograf PZPiT "Mazowsze". Jadwiga Hryniewiecka, na pewno nie sądziła, że baletowa wstawka do inscenizacji sztuki Haijermansa "Nadzieja", a potem do "Matki" Gorkiego da początek Zespołowi Tańca Ludowego "HARNAM". Nieznane było "Mazowsze" i "Śląsk", kiedy na terenie Państwowych Zakładów Przemysłu Bawełnianego nr 8 powstawał Zespół stawiający sobie za cel prezentowanie, propagowanie i upowszechnianie tańców i pieśni ludowych z terenu całej Polski.

Po dziś dzień „Harnam” za sprawą świetnych instruktorów jest wierny testamentowi swojej założycielki.  Prężnie działające grupy najmłodszych (4-6lat) grupy dziecięce (7-11lat), grupa młodzieżowa i reprezentacyjna w przepięknej siedzibie przy ulicy Piotrkowskiej 282 a w Łodzi „czują taniec  na ludowo”.  Zespół „Harnam” to przeszło 120 osobowa grupa tancerzy! I jesteśmy przekonani, że kiedyś będzie ich jeszcze więcej, bo jak mawiał Feliks Parnell „Harnamowcy mają w tańcu serce”.

 

Życzymy najlepszego z okazji jubileuszu i zapraszamy do uczestnictwa w obchodach!

 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka