Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Aktualności
Łódzki Uniwersytet Dziecięcy dla Absolwentów!Łódź dla dzieci Łodź dzieciom

 

Zajęcia te są skierowane do dzieci w wieku 13-16 lat, które uczestniczyły w ŁUD przynajmniej w trzech semestrach i chcą poszerzać swoje zainteresowania oraz uczyć się pracy w grupie i prezentacji swoich osiągnięć.
 

 

Podstawowym elementem tego programu jest 16 godzin warsztatów z wybranej dziedziny: akustyki, biochemii, chemii, elektroniki, robotyki oraz włókiennictwa. Każde dziecko zgłaszając się do programu ŁUD dla Absolwentów musi podać, na które zajęcia chce być zapisane oraz podać drugie, na które możemy go skierować w przypadku braku miejsc.
 
Przed rozpoczęciem warsztatów, wszyscy uczestnicy będą mieli 6 wykładów wprowadzających, po jednym z każdej dziedziny, tak aby każdy wiedział, nad czym będą pracowały inne grupy. Po tych wykładach przygotowaliśmy czterogodzinny kurs z psychologiem dot. współpracy i integracji, dopiero wówczas studenci  zaczną pracę w grupie nad projektem. Ich celem będzie nie tylko realizacja programu danych warsztatów, ale również zaprezentowanie rezultatów pracy swojej grupy przed wszystkimi uczestnikami projektu oraz najstarszymi dziećmi z ŁUDu, które będą chciały posłuchać swoich starszych kolegów na tzw. mini-konferencji.
 
Kalendarz:
 
- 8 i 15 października 2011 (soboty) godz. 9.00-11.45– wykłady 
- od 10 do 29 października w dni powszednie lud soboty w zależności od grupy – zajęcia z psychologiem
- od 22 do 26 listopada w dni powszednie lub soboty w zależności od grupy – warsztaty
- 3 grudnia mini-konferencja
 
Warsztaty do wyboru:
 
Akustyka: temat: Na fali dźwięków
 
Prowadzący: dr inż. Jarosław Błaszczak
 
Panele akustyczne, walka z hałasem w mieście i na autostradzie, czy zastanawiałaś/łeś się po co? Dlaczego? I jak to działa? Czy wystarczy postawić mur, żeby ochronił on nasze uszy przed hałasem?  W jaki sposób ludzie doszli do tego, że hałas jest szkodliwy, jak go mierzą, skąd wiedzą, jak rozmieścić panele akustyczne i z czego je zbudować?
Interesuje Cię pojęcie dźwięku, rozchodzenie się fal dźwiękowych, badanie dźwięków, jeśli tak zapraszam na zajęcia z akustyki. Będziemy generować dźwięki o różnych częstotliwościach, porównywać, wykonywać pomiary z panelami akustycznymi i bez.
Będziecie mieli okazję pracować w komorze bezechowej i usłyszeć to, co w warunkach naturalnych nie jest możliwe.
 
Biotechnologia: temat: Czy trzeba dzielić włos na czworo, aby dosięgnąć DNA?
 
Prowadzący:  dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka
 
DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) to uniwersalny nośnik informacji genetycznej. Kod chemiczny,  który opisuje każdą żywą formę istniejącą na naszej planecie. Jak powstało DNA 
i kiedy, chyba nie dowiemy się nigdy. Wiemy natomiast, kiedy zostało odkryte przez człowieka i jak w związku z tym zmieniło się postrzeganie nas samych i świata.  Ta niezwykła struktura inspiruje od dziesiątek lat, gdyż ukrytych jest w niej tak wiele informacji o człowieku i zwierzętach, roślinach, bakteriach. Badania nad DNA nieustannie trwają i wiemy o nim coraz więcej… ale do odkrycia wszystkich jego sekretów jeszcze daleka droga. 
Jak wygląda ta struktura? Czy jest ona skomplikowana? Czy DNA można wyizolować, zobaczyć i dotknąć? Przekonaj się i zostań nastoletnim biochemikiem. Wyizolujesz DNA, zobaczysz i dotkniesz! Wykonamy model struktury DNA według własnego pomysłu, może z owoców, klocków lego albo ze słodyczy. Przygoda będzie cuDNA!
 
Chemia: temat: Świat kolorów i zapachów.
 
Prowadzący: dr inż. Justyna Frączyk
 
Świat, który nas otacza jest wypełniony dźwiękami, barwami oraz zapachami. Dzięki zmysłom, które posiadamy możemy je słyszeć, widzieć oraz czuć. Czy zastanawialiście się jak można otrzymać różne, kolorowe oraz ładnie pachnące substancje? Czy z substancji o nieprzyjemnym zapachu można otrzymać związek posiadający przyjemny zapach? Czy dwie prawie identyczne substancje mogą pachnieć inaczej? Na te pytania znajdziesz sam odpowiedź. Na zajęciach będziesz tworzył zapachy metodą ekstrakcji oraz w wyniku reakcji chemicznej. Po wytworzeniu substancji zapachowych spróbujesz stworzyć własne „perfumy”!
Poza tym będziemy tworzyć również kolory poprzez ekstrakcję barwnych związków z roślin oraz w wyniku syntezy chemicznej. Po zmieszaniu barwników z woskiem pszczelim powstaną kolorowe świece.
 
Elektronika: temat: Inteligentny dom
 
Prowadzący: dr inż. Ewa Korzeniewska
 
Każdy z nas chciałby mieszkać w wymarzonym domu. Na zajęciach zbudujemy makietę nowoczesnego budynku przyjaznego środowisku. Zainstalujemy w nim współczesne oświetlenie, które będziemy włączać i wyłączać bez pilota, nie ruszając się z fotela. Skorzystamy również z rozwiązań alternatywnych źródeł zasilania w postaci wiatraka czy paneli słonecznych. Sprawdzimy, które z aktualnie dostępnych żarówek są najlepsze i dlaczego. Zadbamy o estetyczny wygląd i na zakończenie zaprezentujemy nasz ekologiczny i nowoczesny dom.
 
Robotyka: temat: Drukowanie 3D – abstrakcja czy rzeczywistość?
 
Prowadzący: dr inż. Agnieszka Kobierska
 
Każdy z nas drukował kartki z tekstem, rysunkami, zdjęciami. A czy ktoś drukował kiedyś np. komórkę, kubek czy aniołka? Nie obrazek, nie kartkę do złożenia, a rzecz z tworzywa, którą można wziąć do ręki, która jest trójwymiarowa? Chcesz spróbować? Ale uwaga! To nie jest łatwe, najpierw czeka Cię projektowanie w programie Solid Edge, brzmi abstrakcyjnie, ale jest możliwe! Następnie będzie trzeba przygotować elementy do druku 3D, a na końcu zobaczysz, jak drukuje się Twoje dzieło, pomalujesz, wykończysz i powiesz: sam wydrukowałem! Na zajęciach zobaczysz nowoczesne roboty przemysłowe i  będziesz mógł sam nimi sterować!
 
 
Włókiennictwo: temat: Zaprojektuj swoją unikatową tkaninę
 
Prowadzenie zajęć: dr inż. Marcin Barburski
 
Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś, jak powstaje tkanina? Z czego się składa? Jak powstają wzory? Czy są drukowane, czy namalowane ręcznie? Kto je projektuje? 
Jeśli lubisz tworzyć, znasz trochę jakiś program graficzny np. CorelDraw lub Photoshop to zapraszamy na zajęcia! Będziesz mogła/mógł zaprojektować i wytkać własną tkaninę obiciową. W domu możesz ją powiesić na ścianie lub obić ulubiony fotel.
 
Zapisy:
 
Oferta jest skierowana do dzieci, które uczestniczyły wcześniej w zajęciach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego, przy Politechnice Łódzkiej.
 
Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny: 042 631 28 09
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka