Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Aktualności
Noc Muzeów 2012Łódź dla dzieci Łodź dzieciom

Jak co roku Noc Muzeów w Łodzi będzie pełna niespodzianek. Każdy ze zwiedzających będzie mógł wybrać coś dla siebie z licznych atrakcji, jakie zostały przygotowane.  W tym roku w Nocy Muzeów będzie uczestniczyło aż czterdzieści jeden placówek: muzeów, galerii, kościołów, centrów kultury i edukacji, organizacji pozarządowych.


 

Muzeum Fabryki przygotowało dla swoich gości poczęstunek w formie Fabrycznej Stołówki, na którym pojawią się tradycyjne polskie potrawy takie, jak placki kartoflane, racuchy czy chleb ze smalcem. Mini wystawa zaprezentuje historię barów mlecznych w czasach PRL-u. W podobnych klimatach, łódzki oddział Oddział IPN poświęci tę noc zagadnieniom wolności słowa i dziejom drugiego obiegu wydawniczego w latach 70. i 80.

Uczestnicy będą mogli usłyszeć o festiwalu w Jarocinie i spotkać się z grającymi tam muzykami. Również Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej przeniesie nas w czasy socrealizmu i przypomni, jak wyglądała szkoła kilkadziesiąt lat temu.

Dodatkową atrakcję stanowić będzie specjalny stół prezydialny, za którym podejmować będzie można obrady i komunalne decyzje. Życie codzienne w latach 70. przypomni także Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Radogoszcz i przeniesie nas w czasy Propagandy Sukcesu.

Dla wszystkich miłośników kina Muzeum Kinematografii przygotowało wyjątkowy pokaz filmu "Kocham kino",  złożonego z etiud znanych reżyserów.

Kino Polonia przez całą noc prezentować będzie filmy fabularne i dokumentalne ze swoich zbiorów. Muzeum Bajki Se-ma-for także zaprasza zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców do swoich sal na specjalne pokazy filmów animowanych i towarzyszące im warsztaty.

Łódzcy melomani będą mogli spędzić tę wyjątkową noc uczestnicząc w koncertach muzyki klasycznej w Parafii Ewangelicko-Reformowanej. Z innej strony niż na co dzień zaprezentuje się natomiast Filharmonia Łódzka: o godz. 22 rozpocznie się tam Silent Disco, wyjątkowa okazja do tanecznej zabawy w rytm ulubionej muzyki, a wszystko za pomocą bezprzewodowych słuchawek!

Tradycyjnie jak co roku, Muzeum Kanału „Dętka” – Oddział Muzeum Miasta Łodzi przygotowało nocne zwiedzanie podziemnego zbiornika pod placem Wolności. Odwiedzający muszą się uzbroić w cierpliwość, spodziewane są tłumy gości ;)

W Noc Muzeów 2012 Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych i Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei po raz kolejny zaprasza na przejazdy specjalnymi pociągami wąskotorowymi do Rogowa i Skierniewic, a także zwiedzanie  tamtejszych stacji i parowozowni.

Specjalny program zwiedzania zaplanowało także Muzeum Rozproszone Getta Liztmannstadt, które przypomni dzieje żydowskiej zamkniętej dzielnicy w latach 1940- 1944 i losy zwykłych, mieszkającym tam ludzi.  

Dla uczestników Nocy Muzeów Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Radogoszcz zorganizuje przejazdy specjalnym i bezpłatnym „Tramwaj muzealnym” na trasie: zajezdnia „Helenówek”- Zgierska- Zachodnia- Legionów-Cmentarna- Srebrzyńska – krańcówka „Koziny”. 

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy.
 Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.


Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 r. - pierwszy był Poznań. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystąpiło więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się ze strony fanów Nocy Muzeów bardzo dużym zainteresowaniem.

 

termin: 19/20 maja 2012

 

Zapraszamy!

 

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka