Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Aktualności
Noc Muzeów 2012Łódź dla dzieci Łodź dzieciom

Jak co roku Noc Muzeów w Łodzi będzie pełna niespodzianek. Każdy ze zwiedzających będzie mógł wybrać coś dla siebie z licznych atrakcji, jakie zostały przygotowane.  W tym roku w Nocy Muzeów będzie uczestniczyło aż czterdzieści jeden placówek: muzeów, galerii, kościołów, centrów kultury i edukacji, organizacji pozarządowych.


 

Muzeum Fabryki przygotowało dla swoich gości poczęstunek w formie Fabrycznej Stołówki, na którym pojawią się tradycyjne polskie potrawy takie, jak placki kartoflane, racuchy czy chleb ze smalcem. Mini wystawa zaprezentuje historię barów mlecznych w czasach PRL-u. W podobnych klimatach, łódzki oddział Oddział IPN poświęci tę noc zagadnieniom wolności słowa i dziejom drugiego obiegu wydawniczego w latach 70. i 80.

Uczestnicy będą mogli usłyszeć o festiwalu w Jarocinie i spotkać się z grającymi tam muzykami. Również Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej przeniesie nas w czasy socrealizmu i przypomni, jak wyglądała szkoła kilkadziesiąt lat temu.

Dodatkową atrakcję stanowić będzie specjalny stół prezydialny, za którym podejmować będzie można obrady i komunalne decyzje. Życie codzienne w latach 70. przypomni także Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Radogoszcz i przeniesie nas w czasy Propagandy Sukcesu.

Dla wszystkich miłośników kina Muzeum Kinematografii przygotowało wyjątkowy pokaz filmu "Kocham kino",  złożonego z etiud znanych reżyserów.

Kino Polonia przez całą noc prezentować będzie filmy fabularne i dokumentalne ze swoich zbiorów. Muzeum Bajki Se-ma-for także zaprasza zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców do swoich sal na specjalne pokazy filmów animowanych i towarzyszące im warsztaty.

Łódzcy melomani będą mogli spędzić tę wyjątkową noc uczestnicząc w koncertach muzyki klasycznej w Parafii Ewangelicko-Reformowanej. Z innej strony niż na co dzień zaprezentuje się natomiast Filharmonia Łódzka: o godz. 22 rozpocznie się tam Silent Disco, wyjątkowa okazja do tanecznej zabawy w rytm ulubionej muzyki, a wszystko za pomocą bezprzewodowych słuchawek!

Tradycyjnie jak co roku, Muzeum Kanału „Dętka” – Oddział Muzeum Miasta Łodzi przygotowało nocne zwiedzanie podziemnego zbiornika pod placem Wolności. Odwiedzający muszą się uzbroić w cierpliwość, spodziewane są tłumy gości ;)

W Noc Muzeów 2012 Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych i Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei po raz kolejny zaprasza na przejazdy specjalnymi pociągami wąskotorowymi do Rogowa i Skierniewic, a także zwiedzanie  tamtejszych stacji i parowozowni.

Specjalny program zwiedzania zaplanowało także Muzeum Rozproszone Getta Liztmannstadt, które przypomni dzieje żydowskiej zamkniętej dzielnicy w latach 1940- 1944 i losy zwykłych, mieszkającym tam ludzi.  

Dla uczestników Nocy Muzeów Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Radogoszcz zorganizuje przejazdy specjalnym i bezpłatnym „Tramwaj muzealnym” na trasie: zajezdnia „Helenówek”- Zgierska- Zachodnia- Legionów-Cmentarna- Srebrzyńska – krańcówka „Koziny”. 

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy.
 Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.


Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 r. - pierwszy był Poznań. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystąpiło więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się ze strony fanów Nocy Muzeów bardzo dużym zainteresowaniem.

 

termin: 19/20 maja 2012

 

Zapraszamy!

 

 

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka