Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Aktualności
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2011 – Podarujmy dzieciom czas!łódź dla dzieci, łódź dzieciom

 

W I Niedzielę Adwentu, 27 listopada 2011 roku, po raz osiemnasty rozpocznie się ogólnopolska kampania „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, która w tym roku jest realizowana pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”.
 
 

 

Tradycyjnie symbolem akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.
 
Łódzka Caritas przygotowała 90 tysięcy świec, które dostępne będą w parafiach naszej archidiecezji oraz w Księgarni Archidiecezjalnej w Łodzi.
 
„Podarujmy dzieciom czas” - problem braku czasu staje się w naszym społeczeństwie zjawiskiem powszechnym. Wszyscy – nie tylko dorośli, ale nawet młodzież i dzieci – narzekają na brak czasu. To powód zaniedbań w różnych dziedzinach życia. Ludzie nie mają czasu na rozmowę i pielęgnowanie więzi małżeńskich, rodzinnych i towarzyskich, rozwój duchowy i intelektualny, oddawanie się pasjom i rozrywkom. Nie mają czasu dla siebie i innych. Ale czy naprawdę nie mają? Czy nie jest tak, że go marnują, nie umiejąc właściwie wykorzystać?
 
Obserwując pędzący świat, w którym rodzice w pogoni za karierą nie mają czasu na wychowywanie własnych dzieci, Caritas w Polsce wspólnie z Diakonią i Eleos, zaproponowały, aby hasło ogólnopolskiej akcji zachęcało: „Podarujmy dzieciom czas”. Zwracają tym samym uwagę na bardzo ważny problem, z którym musi się zmierzyć wiele współczesnych rodzin. Chodzi o czas – obecność – ofiarowaną dzieciom przez dorosłych. Wielu rodziców poświęca się dla swoich dzieci, starając się zapewnić im godne warunki życia. Bywa, że poszukują dodatkowych możliwości zarobkowania, byleby podnieść status materialny rodziny. Odbywa się to kosztem czasu spędzanego w rodzinie. To również rodzi poważny problem społeczny, jakim jest poczucie osamotnienia wśród dzieci, które nie zawsze rozumieją życiowe konieczności oraz troskę rodziców wyrażoną przez pracę zawodową. Poprzez kampanię chcemy  pokazać, jakie wartości ma dla dziecka rodzina zapewniająca miłość i poczucie bezpieczeństwa. Tegoroczną kampanię promuje plakat, który pokazuje chłopca z misiem siedzących przed ekranem telewizora. Nie pozwólmy, żeby w naszych domach, rodzinach czy u sąsiadów dzieci miały święta tylko w telewizji! Okres Bożego Narodzenia jest szczególny – to najlepszy moment na wspólne spędzanie czasu – pracę w domu i kuchni, wspólne rozmowy i zabawy…
 
Hasło kampanii zwraca również uwagę na to, że czas, jakim dysponujemy może być cennym darem dla innych. Apel, by podarować komuś cząstkę swego czasu odnosi się nie tylko do dorosłych – rodziców i wychowawców, ale także do ludzi młodych. Każdy może zainteresować się osobami najbliższymi oraz tymi, którzy go potrzebują, i podarować im swój czas.
 
Tegoroczna kampania  WDPD już po raz dwunasty ma charakter ekumeniczny (Kościół Rzymskokatolicki, Ewangelicko-Augsburski w RP, Ewangelicko-Reformowany w RP oraz Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). W 2010 roku Caritas w Polsce, Diakonia i Eleos rozprowadziły ponad 3 miliony wigilijnych świec. Ze sprzedaży każdej świecy Caritas przeznacza 10 groszy na pomoc głodującym dzieciom z Afryki. Od kilku lat kampania przekracza granice Polski. Wigilijne świece Caritas płoną podczas wieczerzy wigilijnej na stołach naszych rodaków na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i wielu innych krajach. Patronat honorowy nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka.
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka