Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Aktualności
Żywe książki przekonują do wolontariatułódź dla dzieci, łódź dzieciom

Wolontariusze czerpią radość z pomagania innym i metodą małych kroków zmieniają wokół siebie świat. O tym, że bez pieniędzy nie zawsze oznacza „za darmo” przekonują uczestnicy akcji Wolontariat kreuje Łódź, w ramach której w najbliższą sobotę w Manufakturze powstanie Żywa Biblioteka. „Przeczytamy” w niej piętnastu wolontariuszy z całej Europy. 


 

Żywe książki stworzą nietypową bibliotekę w sobotę, 10 listopada w rotundzie galerii handlowej Manufaktury. Będzie je można „czytać” od godziny 14:00 do 18:00. Przez ten czas wolontariusze z europejskiego programu wymiany wolontariackiej, pochodzący z różnych krajów  Gruzji, Francji, Chorwacji, Niemiec, Hiszpanii opowiadać będą swoje historie, ale też odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące wolontariatu. Wyjaśnią, jak to jest przenieść się na rok do innego kraju i spróbują czy naprawdę wolontariat zmienia świat. 

Jedną z „książek” jest Kate - macedońska artystka, która w Łodzi pracuje jako wolontariuszka w bibliotece. Tu prowadzi zajęcia artystyczne dla najmłodszych czytelników. „Wyczytać” można z niej uwielbienie dla podróży autostopem, dzięki którym zjeździła już całą Europę. 

Inny tom to Paulinne, Francuzka, absolwentka kognitywistyki zafascynowana procesami, jakie zachodzą w mózgu pod wpływem nauki języka. W Polsce jest wolontariuszką w bibliotece, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne i językowe.

Sobotnia akcja to również możliwość porozmawiania z Niclasem z Niemiec, dla którego wolontariat w Domu Kultury w Zgierzu to sposób na spędzenie tzw. gap year. 

W Żywej Bibliotece pojawią się też pani Nina, pani Jadwiga, pani Róża - wolontariuszki-seniorki, które organizują warsztaty międzypokoleniowe w pogotowiach opiekuńczych. 

Historii do wysłuchania będzie więcej. 

Żywa Biblioteka w Manufakturze to kolejne już działanie projektu Wolontariat kreuje Łódź!  Realizowanego przez Centrum Wolontariatu przy Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO. Ma na celu przełamywanie tabu i zachęcanie ludzi do skorzystania z okazji do rozmowy, z drugim człowiekiem, na tematy społecznie ważne i ciekawe.

Żywa Biblioteka to nie jedyny „książkowy” element soboty w Manufakturze. Tego dnia w rotundzie galerii handlowej Manufaktury prowadzona będzie zbiórka książek dla mieszczącej się po sąsiedzku Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź Śródmieście Filia nr 1, przy ulicy Ogrodowej 24. Jej mali czytelnicy czekają na lektury szkolne, powieści przygodowe, fantastyczne i bajki. Ucieszą się z książek nowych, jak i używanych. Przyniesione lektury będzie można zostawić na półkach stojących w rotundzie regałów. 

Ponadto, na towarzyszącej akcji wystawie oglądać będzie można prace nagrodzone w konkursie „Książka na murze”.  Został on zorganizowany w ramach XI Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych, a adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i polegał na zaprojektowaniu murali. 

Zapraszamy!

 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka