Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Porady ekspertów
Codzienne Kilimandżaro? Ważne sprawy z dzieckiem u bokuŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Wspólne wyjścia z dziećmi nie muszą być męczące. Często zdarza się, że rodzice, którzy nie mają z kim zostawić swoich pociech, wspólnie z nimi załatwiają różne sprawy. Czy to w urzędach, czy po prostu robiąc zakupy w supermarkecie. Co możemy zrobić, żeby takie obowiązki nie były dla nas aż tak męczące?


 

DOBRY PLAN TO PODSTAWA
 
 Na samym początku zaplanujmy sobie nasze przymusowe obowiązki tak, żeby nie robić wszystkiego na raz. To sprawi, że nasze dzieci, nie będą z góry zmuszone do nudzenia się przez większą część dnia. Przy organizowaniu wyjścia pamiętajmy, żeby wybrać najbardziej dogodną porę dnia. Starajmy wpasować się w rytm naszego dziecka, lub dzieci (jeżeli masz ich kilkoro). Jeżeli wyjdziemy z wyspanym i najedzonym dzieckiem mamy większe szanse na miły wspólny czas, nawet w urzędzie.
 
ROZMAWIAJ, ROZMAWIAJ, ROZMAWIAJ…
 
Kiedy opracujemy ogólny plan wyjścia, przedstawmy go dziecku. Na przykład: „jutro mamy do zrobienia zakupy, pojedziemy po śniadaniu.” Nie musimy mówić dokładnie minuta po minucie co będziemy robić. Używajmy krótkich komunikatów. Rozbudowane zdania nie będą zapamiętane przez dziecko. Ono potrzebuje ogólnej informacji. Tak, jak każdy człowiek, lubi wiedzieć co się będzie działo. Nie lubi niespodzianek.
 
Bardzo ważne jest również to, żeby podczas mówienia o planach na jutro, czy za 15 minut najpierw skupić na sobie uwagę dziecka. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ono usłyszy to, co do niego powiemy. Bardzo ważnym jest mówienie z poziomu dziecka. Jeżeli jest mniejsze ukucnij, złap kontakt wzrokowy i przekaż informację.
 
PRZEŁAM NUDĘ!
 
Pamiętajmy, że dzieciom najbardziej przeszkadza nuda, dlatego sprawmy by wspólne wyjście nie było nudne. Można opowiadać historyjki, rozmawiać, pobawić się w grę słowną. Ze starszym dzieckiem możemy pobawić się na przykład w pierwsze litery wyrazów. Pytamy dziecko na jaką literę zaczyna się wyraz np. koza itd. Możemy również zaangażować dziecko do wspólnego szukania zakupów w sklepie. Mówimy czego teraz szukamy i dziecko będzie starało się nam pomóc.  Jeżeli zastanawiasz się, którą sałatę wybrać, pozwól dziecku zadecydować. Zobaczysz będzie szczęśliwe. Sprawdza się również zabawa w tropienie kolorów, albo kształtów. Mówimy do dziecka „Widzę coś koloru czerwonego, zgadnij co to jest ?”  Na tej samej zasadzie wygląda zabawa w tropienie kształtów. Mniejszym dzieciom możemy opowiadać co robimy, jak nazywają się rzeczy które wkładamy do wózka, możemy nazywać kształty i kolory, możemy mówić co lubimy z tych produktów najbardziej. Moje dzieci uwielbiają takie zabawy.
 
BYĆ KONSEKWENTNYM
 
W sklepie nie musisz za każdym razem kupować dziecku zabawki, czy książeczki. Możesz na początku zakupów pozwolić dziecku wybrać książeczkę, którą będzie oglądało podczas zbierania produktów, a pod koniec zakupów odłoży na półkę. Ważne jest, żeby na samym początku powiedzieć dziecku, że tej książeczki nie kupimy i przy kasie ją oddamy. Pamiętajmy - w naszych postanowieniach i zasadach musimy być konsekwentni.
 
NADSTAW USZY!
 
Kolejna ważna sprawa: słuchajmy tego, co mówią do nas dzieci. Dziecko, które nie jest wysłuchane mówi coraz głośniej i powtarza to samo pytanie kilka, nawet kilkanaście razy. I będzie to robiło dopóki nie zostanie wysłuchane i nie usłyszy odpowiedzi. Jeżeli musimy się na czymś skupić w danym momencie, to po prostu powiedzmy to dziecku. Jeżeli czeka nas załatwienie jakiejś urzędowej sprawy weźmy ze sobą ulubione zabawki dziecka i smakołyki, którymi będziemy mogli je zająć.
 
CIĄGLE ZACZYNAĆ OD NOWA
 
W dzieciach niesamowite jest to, że cały czas można odkrywać je na nowo. Patrzeć jak się zmieniają, mają inne potrzeby. To zmusza nas do ciągłego szukania nowych sposobów na rożne sytuacje. Starajmy się wsłuchiwać w nasze pociechy. Pamiętajmy również o tym, że zarówno one jak i my mamy prawo do lepszych i gorszych dni. I nie zawsze wszystko musi nam się udać.
 
 A.Ej.
 
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka