Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Porady ekspertów
TELE-wizje czyli rzecz o szklanym ekranieŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Telewizja zaczyna wychowywać nasze dzieci. Przestajemy z nimi rozmawiać, nie znamy ich świata, problemów, wątpliwości. Kiedy pojawiają się prawdziwe trudności, jest już za późno na interwencje z naszej strony...


 

Jesienne wieczory w pełni, coraz rzadziej spędzamy czas na spacerach czy innych aktywnościach ruchowych. Dla wielu okres przesilenia zimowego bywa szczególnie trudny. Za oknem chlapa lub straszny ziąb. Jeszcze nie tak dawno, tuż po 16 -ej ruszaliśmy na wycieczkę za miasto, ciesząc się chwilą odpoczynku do późnego, wieczornego zachodu słońca. Nie straszna była praca, obowiązki, rutyna, w świetle promieni słonecznych chciało się i żyć, i być.
 
Teraz sytuacja trochę nas przerasta. Wychodzimy do pracy owiani nocnym mrokiem, wracamy już po zmierzchu, skazani na spędzanie reszty dnia w domu. Nie byłoby by w tym nic trudnego, gdyby nie dziecko, które przecież popołudniami ma ciągle dużo energii i zapału do zabawy. Zrezygnowani i zmęczeni sadzamy je przed telewizorem, aby „złapać” chwilę dla siebie. Jakie są tego efekty?
 
Przeciętnie dorosły człowiek ogląda telewizję około 25 godzin tygodniowo. Dzieci potrafią spędzać czas przed szklanym ekranem nawet dwa razu dłużej. Coraz częściej słyszymy o domach, w których telewizja jest receptą na wiele problemów: wczesne wstawanie malucha, niechęć do jedzenia, popołudniowe zajęcia czy wreszcie zasypianie. Niemal jedna trzecia niemowląt i małych dzieci w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej żyje w domach, gdzie telewizor jest włączony przez większą część dnia, nawet jeśli nikt nie ogląda żadnego programu.
 
Psychologowie i inni specjaliści są zgodni co do jednego: telewizja nie wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka. Francuskie badania podają nawet, że nadmiar telewizji utrudnia, a czasem wręcz hamuje rozwój neuronalny u małych dzieci, co odbija się potem na ich zdrowiu i zachowaniu.
 
JESTEŚMY PRZECIW?
 
Argumenty przeciw oglądaniu telewizji można mnożyć. Choć intuicyjnie je znamy i jesteśmy ich świadomi, jakoś do końca nie wierzymy w ich moc sprawczą. A to przecież telewizja ogranicza wyobraźnię dziecka, jest jednym ze źródeł problemów z koncentracją, spokojnym snem (zwłaszcza po niewłaściwej bajce na dobranoc), sprzyja otyłości, wreszcie uczy zachowań agresywnych.
 
Co zatem pozostaje nam, rodzicom wychowującym dzieci XXI wieku?
 
ZASADY TO PODSTAWA
 
Należy ustalić jasne i czytelne dla dziecka zasady korzystania z telewizji, tzn. czas i porę dnia, kiedy może on obejrzeć swoją ulubioną bajkę czy program. Ważne jest także konsekwentne przestrzeganie tych zasad. Nie można przedłużać, zmieniać ustalonych reguł z powodów zupełnie błahych, np. wizyty koleżanki mamy, ponieważ da to dziecku argument do wymuszanie swoich racji następnym razem.
 
WYJĄTKI OD REGUŁY
 
Czasami przygotujmy siebie i dziecko na dzień bez bajki w telewizji, zapraszając je na przedstawienie do teatru lub basen. Popołudnie spędzone razem pozwoli nie tylko pogłębić wzajemne więzi, ale również wykształci u dziecka nawyk do aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.
 
RAZEM ZNACZY LEPIEJ
 
Idealnie byłoby, gdyby rodzic mógł oglądać telewizję razem z dzieckiem. Może wówczas ocenić, czy oglądane przez dziecko programy są wartościowe i stymulujące rozwój. Czy nie ma w nich przemocy, wulgaryzmów oraz innych elementów, sprzecznych z zasadami wychowania obowiązującymi w rodzinie. Po obejrzanej bajce warto poprosić dziecko o opowiedzenie historii po raz drugi. Ten prosty zabieg nie tylko rozwija myślenie, czy uczy formułować własne opinie. To również świetna okazja dla nas do wytłumaczenia i omówienia spraw oraz problemów, jakie pojawiły się w opowieści.
 
 
AAG
 
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
  Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.   

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka