Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Recenzje
O żabce co nie została królewnąŁódź dla dzieci Łódź dzieciom

Na polanie w lesie mieszka lew. Żeby nie było wątpliwości - Król lew.


Wraz z innymi zwierzętami: wyliniałą papugą, szczerbatą wiewiórką, głupim misiem, leniwą glizdą, oskubaną kurą, tłustą foką, tchórzliwym zającem, chytrym lisem i żabą, która w rzeczywistości jest ropuchą tworzą dość osobliwe królestwo.

Pewnego dnia w głowach poddanych powstaje pomysł na zmianę władzy - lew ma zostać zdetronizowany. Plany rebeliantów zostają jednak pokrzyżowane, bo w lwie, nomen omen mieszkającym na drzewie i udającym dzięcioła, budzą się naturalne instynkty: pokazuje swoją siłę, ryczy i przepędza kłopotliwe towarzystwo, układając swój świat na nowo.

 Niewątpliwym atutem spektaklu O żabce co nie została królewną jest scenografia, genialne lalki autorstwa Krzysztofa Rynkiewicza, kierownika Katedry Filmu Animowanego i Efektów Specjalnych szkoły filmowej, profesora łódzkiej ASP oraz muzyka, skomponowana przez Tomasza Walczaka, wykonywana na żywo przez muzyków pod kierownictem Michała Kobojka.

- Zaskoczymy tym, że sięgamy do korzeni teatru. Aktorzy śpiewają na żywo, muzyka na żywo, mamy trzech instrumentalistów, specjalne oświetlenie, takie jakie kiedyś stosowano w teatrze - światła na rampie, w związku z tym powrót trochę do korzeni z okazji zbliżającego się Dnia Teatru - mówił przed premierą reżyser i dyrektor Teatru Arlekin Waldemar Wolański. - Myślę, że zaskoczymy też wykonaniem, bo tak naprawdę jest to musical. Samej muzyki - wytańczonej, wyśpiewanej mamy ponad pół godziny  - dodaje Wolański.

Bajka O żabce co nie została królewną to sztuka wielowymiarowa. Dla dzieci śmieszna,  choć momentami niezrozumiała, dla dorosłych - szczególnie tych, którzy odnajdują się wśród głównych bohaterów - tragikomiczna. 

- Spektakl zaczyna się na pustej scenie, która potem kipi barwami, kształtami. To przedstawienie ma drugie dno, są tutaj ślady awantur, które toczyły się w teatrze do niedawna. Myślę, że to nie będzie przeszkadzało dzieciom w dobrej zabawie. One się śmieją, dobrze reagują - deklaruje reżyser przedstawienia.

Waldemar Wolański nawiązuje w Żabce co nie została królewną do przypowieści Jeana de La Fontaine'a, który poprzez krótkie, bajkowe opowieści kreślił skomplikowane ludzkie charaktery, wady, przywary. 

Wypada zadać tylko pytanie, czy w tym przypadku zostało to zrobione rzetelnie i obiektywnie? Być może kiedyś, gdy polanę odwiedzą drwale i pojawi sie nowy król będziemy świadkami narodzin kolejnego dzieła? Oby było wykonane na tak dobrym poziomie artystycznym jak ten spektakl.  

Premiera: marzec 2012

Zapraszamy! 

 

AAG

 

Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Projekt „Mały książkomaniak” to szereg działań, które mają na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. \

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka