Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom Dzieci w Łodzi, Łódź dzieciom
Czytelnia - Wywiady z
Jesteśmy zobligowani, aby dbać o dzieciłódź dla dzieci, łódź dzieciom

Tydzień Dzieci w Zgierzu to przedsięwzięcie, które miało na celu przybliżenie zarówno dzieciom jak i dorosłym zagadnień związanych z prawami dzieci oraz bezpieczeństwem w Internecie. Z tej okazji zorganizowano między innymi warsztaty tematyczne oraz konferencję dla dzieci pt. "Ważne sprawy, wasze sprawy". Karolina Miżyńska - kierownik Centrum Kultury Dziecka w Zgierzu opowiada o tym autorskim projekcie.


 

DzieciwŁodzi: Skąd wziął się pomysł na realizację „Tygodnia Dziecka”?
 
Karolina Miżyńska: Centrum Kultury Dziecka jest nową placówką, która funkcjonuje w zasadzie drugi rok. Niebawem będzie obchodzić swoje urodziny. Cały czas szukamy pewnych obszarów do działań, nowych wyzwań i pomysłów. Ponieważ zespół, z którym mam przyjemność pracować, to bardzo młodzi ludzie, przychodzą nam do głowy różne pomysły.
 
Wydaje nam się, że promocja praw dziecka jest takim istotnym tematem. Z kontaktów z nauczycielami wiemy, że nie zawsze starcza czasu na mówienie o tym w szkołach. Myślę, że takie placówki jak nasza mogą spokojnie wspierać szkoły w edukacji z zakresu praw człowieka. Współpraca z p. Renatą Matusiak, Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Społecznych i Młodzieży, pozwala na realizację wielu pomysłów, gdyż to wpisuje się również w jej sferę działań. W ubiegłym roku z okazji Dnia Dziecka przeprowadziliśmy kilka warsztatów z zakresu praw dziecka, poniekąd testowo, aby sprawdzić czy pomysł ten rzeczywiście się sprawdzi. Okazało się, że pojawiło się zainteresowanie dzieci, dlatego w tym roku postanowiliśmy zrobić coś większego.
 
DzieciwŁodzi: Mówiła Pani o konieczności zaznajamiania dzieci z Konwencją o Prawach Dziecka. Czy powinni znać ją również dorośli?
 
Karolina Miżyńska: Konwencja o Prawach Dziecka to dokument adresowany do ludzi, którzy zajmują się dziećmi i z nimi pracują. Według mnie to właśnie organy państwa oraz my, dorośli, jesteśmy zobligowani do tego, aby dbać o dzieci. Natomiast dotarły już do mnie sygnały pewnego oporu ze strony osób dorosłych. Proszę mi wierzyć, że nawet podczas spotkania w sprawie organizacji „Tygodnia Dzieci” zdarzało nam się usłyszeć głosy typu: „Po co mówicie o tych prawach, dzieciom należy mówić tylko o ich obowiązkach, bo one chciałyby mieć same prawa”. Ale trzeba rozgraniczyć tutaj dwie różne rzeczy: prawa, które dzieci mają jako istoty ludzkie, takie elementarne prawa, które nabywamy w momencie urodzenia oraz zapisy Konwencji. Ta druga mówi w klarowny sposób o roli wychowawczej rodziców, rodziny i nikt nie odbiera dorosłym prawa narzucania dzieciom wymagań czy obowiązków. To z pewnością kolejny dowód na to, że trzeba mówić o prawach dziecka.
 
W całej akcji Tygodnia Dzieci podkreślaliśmy jeszcze jeden aspekt „korzystania” z Konwencji – dzieci muszą stosować zawarte tam zasady same wobec siebie!
 
DzieciwŁodzi: Jak wygląda kwestia realizacji potrzeb dzieci w perspektywie bardziej ogólnej? Czy Zgierz możemy nazwać miastem przyjaznym dzieciom?
 
Karolina Miżyńska: Bardzo bym tego chciała. Tak jak wspomniałam, Centrum Kultury Dziecka funkcjonuje tutaj dopiero od dwóch lat. Mamy bardzo jasno określone cele i bardzo klarowną grupę odbiorców. Zależy nam na tym, aby dzieciom w Zgierzu żyło się dobrze, podobnie jak pani Renacie Matusiak, która stara się, aby Zgierz mógł być promowany również jako przyjazny dzieciom. Stąd właśnie pojawiają się nowe inicjatywy. Jeszcze kilka lat temu, podczas organizacji jakichkolwiek imprez miejskich, akcent dziecięcy ograniczał się zaledwie do występu kilku zespołów dziecięcych z lokalnych domów kultury. My natomiast staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom dzieci, organizować rzeczy, które będą po prostu sprawiać im przyjemność. Stąd właśnie wzięły się organizowane przez nas akcje w parku miejskim, stąd akcja „Małego Prezydenta Miasta Zgierza” bardzo dobrze przyjmowana przez dzieci i rodziców. Naszym celem  jest „wychodzenie do dzieci”. Chcemy, aby dzieci były widoczne w mieście, by nie chciały stąd wyjeżdżać, lecz zostać tu i mieszkać.
 
DzieciwŁodzi: Jakie mają Państwo pomysły na przyszłość?
 
Karolina Miżyńska: Jesteśmy w zasadzie pewni, że w przyszłym roku akcja będzie kontynuowana. Chcielibyśmy rozszerzyć jej zakres również jeśli chodzi o gimnazja, jak i zaadresować więcej działań do wychowawców i innych dorosłych osób. W tym roku jest to tylko „Akademia Mądrego Rodzica”, w której uczestniczyło kilkunastu dorosłych. Myślimy już o organizacji konferencji, dotyczącej bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Badania wskazują, że dzieci korzystają z sieci bez jakiejkolwiek kontroli rodziców, którzy nie mają na to czasu i nie są do końca świadomi tego jak niebezpieczny może być Internet.
 
 
DzieciwŁodzi: dziękuje za rozmowę.
 
 
 
rozmawiał Michał Konewka
 
 
 
 
 
Komentarze
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Autor
Tytuł
Treść

Patronaty

Łódź dla dzieci, Łódź dzieciom
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające w szkołach podstawowych, gimnazjach, ośrodkach kultury i świetlicach do udziału w 35. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”.

Facebook

Wydarzenia

Aby zobaczyć wydarzenia kliknij na dany dzień.

Wyszukiwarka